Nasilje nad ženama i devojčicama štetno utiče na njihovo seksualno, reproduktivno i mentalno zdravlje.
Okončanje nasilja nad ženama i devojčicama je ključno za okončanje širenja HIV-a odnosno AIDS-a.
Nasilje, odnosno strah od istog, može sprečiti žene da pregovaraju o sigurnom seksu.
Žene koje žive sa HIV-om su često izložene većem riziku od nasilja, što im može onemogućiti da dobiju zdravstvenu negu kakva im je potrebna.
Žene i devojčice su takođe u opasnosti od različitih oblika seksualne i fizičke zloupotrebe u okviru zdravstva, što uključuje zloupotrebu od strane pružaoca ovih usluga, prisilnu sterilizaciju ili prisilni pobačaj.
Međunarodna kampanja 16 dana aktivizma protiv rodno uslovljenog nasilja se odigrava svake godine i traje od 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, do 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, te obuhvata i druge ključne datume. Kampanji se pridružila i Evropska unija.
Kampanja “16 dana” pojedincima i grupama širom sveta služi kao organizaciona strategija kojom se poziva na ukidanje nasilja nad ženama i devojčicama. Kampanja je nastala 1991. na inicijativu Instituta za globalno liderstvo žena kojim koordinira Centar za globalno liderstvo žena.
Ove godine, obeležavanje Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i kampanja 16 dana aktivizma protiv rodno uslovljenog nasilja se dešavaju u ključnom trenutku u pogledu napora za ukidanjem nasilja nad ženama i devojčicama, budući da se svet priprema za proslavu 20. godišnjice Pekinške platforme za akciju.
Istovremeno, ostvarenju Milenijumskih razvojnih ciljeva naredne godine ističe rok dok novi globalni plan razvoja dobija konačni oblik. Ovaj trenutak je stoga značajna prilika da se problemu nasilja nad ženama i devojčicama posveti dodatna pažnja.