Koliko puta ste nenadano u gostima ili na putu ostali prazne baterije u telefonu ili tabletu? Onda kreće istraga u pravcu pravog tipa punjača u odnosu na model vašeg uređaja koja se često završava odgovorom: „Nemam baš za taj model, drugačiji je konektor“.

Problemi postaju vidljivi od momenta kupovine gde ste suočeni sa ponudom mnogo različitih opcija za ovako banalnu stvar, pa sve do trenutka kada pogledate u pravu hobotnicu kućnih punjača sa pripadajućim kablovima usidrenim u vašem strujnom razdelniku ili negde u fioci. Stvar je u tome što trenutna situacija ide samo u korist proizvođača, kojima je u interesu da neprekidno kupujete dodatnu opremu kompatibilnu samo sa njihovim proizvodima. Životna sredina, praktičnost i ušteda na strani korisnika su na poslednjem mestu. Situacija u Evropi u vezi ove nepravde se najzad preokreće.

Izvestilac Evropskog parlamenta, Aleks Agius Saliba, kaže da univerzalni punjač konačno postaje stvarnost u Evropi.

„Na ova pravila smo čekali više od deset godina, ali sadašnje mnoštvo punjača konačno možemo ostaviti u prošlosti. Ovaj zakon otporan na budućnost omogućava razvoj inovativnih rešenja za punjenje u budućnosti i koristiće svima – od frustriranih potrošača do našeg ranjivog okruženja. Ovo su teška vremena za politiku, ali pokazali smo da EU nije ponestalo ideja ili rešenja za poboljšanje života miliona ljudi u Evropi i inspirisanje drugih delova sveta da slede njihov primer“, naglasio je Agius Saliba.

Jedan punjač za sve mobilne telefone i tablete – USB Tip-C port će biti novi standard za prenosive uređaje, nudeći visokokvalitetno punjenje i prenos podataka. Kupci će moći da biraju da li će kupiti novi uređaj sa uređajem za punjenje ili bez njega. Nakon odobrenja Parlamenta, potrošači u EU će uskoro moći da koriste jedno rešenje za punjenje za sve svoje elektronske uređaje.

Do kraja 2024. godine svi mobilni telefoni, tableti i kamere koji se prodaju u EU moraće da budu opremljeni USB punjačem tipa C. Od proleća 2026. godine ova obaveza će se proširiti i na laptopove. Nedavno usvojeni zakon deo je širokih napora EU da smanji elektronski otpad i osnaži potrošače da donose održivije odluke.

Prema novim pravilima, potrošačima više neće biti potreban drugačiji punjač svaki put kada kupe novi uređaj, jer će moći da koriste jedan punjač za čitav niz malih i srednjih prenosivih elektronskih uređaja.

Bez obzira na proizvođača, svi novi mobilni telefoni, tableti, digitalne kamere, slušalice, ručne konzole za video-igre i prenosivi zvučnici, elektronski čitači, tastature, miševi, prenosivi navigacioni sistemi, slušalice i laptopovi koji se pune preko žičanog kabla, a koji rade sa snagom do 100 vati, moraće da budu opremljeni USB portom Tipa C. Svi uređaji koji podržavaju brzo punjenje sada će imati istu brzinu punjenja, omogućavajući korisnicima da pune svoje uređaje istom brzinom sa bilo kojim kompatibilnim punjačem.

Kako bežično punjenje postaje sve rasprostranjenije, Evropska komisija će morati da uskladu zahteve interoperabilnosti do kraja 2024. godine, kako bi izbegla negativan uticaj na potrošače i životnu sredinu. Time će se takođe osloboditi takozvanog tehnološkog efekta „zaključavanja“, pri čemu potrošač postaje zavisan od jednog proizvođača.

Ove nove obaveze pomoći će potrošačima da uštede do 250 miliona evra godišnje na nepotrebnim kupovinama punjača. Odloženi i neiskorišćeni punjači čine oko 11000 tona elektronskog otpada godišnje u EU. Parlament je u protekloj deceniji više puta pozivao na uvođenje univerzalnog punjača. Uprkos prethodnim naporima da se sa industrijom radi na smanjenju broja mobilnih punjača, dobrovoljne mere nisu dale konkretne rezultate za potrošače u EU. Komisija je konačno podnela zakonodavni predlog 23. septembra 2021. godine.

U okviru investicija za povezivanje, EU je donirala 250 miliona evra za bezbedniji saobraćaj u Srbiji, povezala je region sa mrežom jeftinijih roming tarifa, modernizovala je pet ključnih železničkih trasa i rekonstruisala ili unapredila tri mosta i puteve ukupne dužine 682,5 kilometara širom zemlje. Povezivanje tržišta radi brže i sigurnije cirkulacije ljudi, roba, investicija i usluga, jedno je od ključnih nastojanja EU. Evropska unija podržava Srbiju da unapredi energetsku, transportnu i digitalnu infrastrukturu, kako bi postala tržišno kompatibilnija i bila bolje povezana sa regionom i EU, u cilju otvaranja novih radnih mesta i mogućnosti. Evropska unija je najveći donator, trgovinski partner i investitor u Srbiji, sa preko 3,6 milijardi evra bespovratne pomoći koja je odobrena za niz projekata u proteklih 20 godina.

Pročitajte još:

https://europa.rs/region-bez-rominga-uz-podrsku-eu/

https://europa.rs/32-milijarde-evra-za-unapredjenje-odrzive-povezanosti-na-zapadnom-balkanu/

https://europa.rs/povezanost-za-bolju-buducnost-zapadnog-balkana/