Povodom 10. godišnjice Programa 7 Najugroženijih 2023, Evropa Nostra – evropski glas civilnog društva posvećen kulturnom i prirodnom nasleđu – i Institut Evropske investicione banke su upravo objavili 11 najugroženijih lokaliteta nasleđa u Evropi u užem izboru za ovogodišnji Program. 11 najugroženijih spomenika i lokaliteta nasleđa u Evropi 2023 su:
- Vodenice Bistrice, Petrovac na Mlavi, Srbija
- Železnička stanica Kortrijk, Kortrijk, Beoglija
- Kraljevski muzej Marimon, Morlanvelc, Belgija
- Partizansko groblje, Mostar, Bosna i Hercegovina
- Tvrđava Čakvinji, Zugdidi, Gruzija
- Kuća sestrinskog ansambla, Klajnvelka, Nemačka
- Vila Gidas, Aleksandreja, Grčka
- Muzej Hermana Ota, Miškolc, Mađarska
- Memento Park, Budimpešta, Mađarska
- Kultrurni prostor Paštrovska Gora, Crna Gora
- Kulturni prostor Sveti Stefan, Paštrovići, Crna Gora
Izbor je izvršen na osnovu izuzetnog značaja nasleđa i kulturne vrednosti svakog od lokaliteta kao i na osnovu ozbiljne opasnosti sa kojom se oni danas suočavaju. Nivo angažovanja lokalnih zajednica i posvećenost javnih i privatnih aktera spasavanju ovih lokacija smatrani su ključnim dodatnim vrednostima. Drugi kriterijum izbora bio je potencijal ovih lokacija da deluju kao katalizator održivog razvoja i kao alat za promovisanje mira i dijaloga u svojim lokalitetima i širim regionima.
Medjunarodna savetodavna komisija, koja se sastoji od stručnjaka za istoriju, arheologiju, arhitekturu, konzervaciju, analizu projekata i finansije, izabrala je 11 ugroženih lokaliteta nasleđa koji su ušli u uži izbor. Nominacije za Program “7 Najugroženijih” 2023. podnele su organizacije članice, pridružene organizacije, ili individualne članice Evropa Nostra iz cele Evrope kao i članice Alijanse za evropsku baštinu.
Vodenice Bistrice, Petrovac na Mlavi
Bistričke vodenice su jedinstveni kompleks mlinova za mlevenje žita i valjanje sukna, nastao u periodu između 19. i sredine 20.veka, locirane u selu Bistrica, duž reke Bistrice u Istočnoj Srbiji. Arhitektura vodenica predstavlja tradicionalne karakeristike balkanskih ruralnih struktura, a to su male i drvene konstrukcije.
Selo Bistrica, još od prvog pominjanja u 14. veku, neguje tradicionalni način življenja i bavljenja ovom delatnošću, sve do industrijske revolucije, kada se ovakav vid proizvodnje zamenjuje savremenijim. Razumevanje ovakvog agrikulturnog načina života i njegove harmonije sa prirodom je važno oruđe, kako za očuvanje evropske baštine, tako i za aktuelnu borbu protiv klimatskih promena.
Danas su vodenice pod pretnjom uništenja usled dugotrajnog napuštanja i izloženosti vremenskim uslovima.
Lokalna zajednica je uz podršku opštinskog Zavičajnog muzeja i „Udruženja vodeničara i pomeljara“ iz Bistrice, a u saradnji sa Turističkom organizacijom opštine Petrovac na Mlavi, kandidovala ovaj lokalitet za Program “7 Najugroženijih” 2023. godine, uz podršku Europa Nostra Srbija.
Glavni cilj nominacije je rehabilitacija kompleksa vodenica i uvrštavanje u plan održivog turizma Etno sela Bistrica. Očekivanja su usmerena i na kreiranje novih radnih mesta koja bi bila od velikog značaja za lokalnu zajednicu.
„Zajedno sa drugim stambenim, duhovnim i komercijalnim objektima narodne arhitekture, vodenice u Bistrici čine jedinstven ruralni pejzaž, koji svedoči o važnom procesu proizvodnje hrane nekada prisutnom širom Evrope. Iako su neke vodenice i dalje u funkciji, ceo kompleks vodenica u Bistrici je u procesu degradacije usled različitih prirodnih faktora, poput poplava, ali i zbog neodržavanja. Uz odgovarajuću restauraciju, interpretaciju i odgovarajući plan održivog kulturnog turizma, vodenice u Bistrici bi mogle postati odličan primer uspešne revitalizacije baštine koja donosi višestruku korist lokalnoj zajednici i privredi“, saopšteno je u Savetodavnom panelu Programa “7 Najugroženijih”.
Izvršni predsednik Evropa Nostra, prof. dr Herman Parcinger, izjavio je: “Ovaj uži izbor obuhvata širok spektar spomenika i lokaliteta nasleđa koji se suočavaju sa različitim vrstama ozbiljnih pretnji. Lokalne zajednice i organizacije civilnog društva su duboko posvećene očuvanju ovih izuzetnih primera našeg zajedničkog nasleđa, ali im je potrebna šira podrška. Stoga pozivamo lokalne, regionalne, nacionalne i evropske zainteresovane strane, kako javne tako i privatne, da udruže snage sa Evropa Nostrom i našom mrežom članova i partnera kako bi osigurali održivu budućnost za ove lokacije u užem izboru.”
Konačna lista sedam najugroženijih lokaliteta nasleđa u Evropi za 2023. biće predstavljena u aprilu.