Benefiti trgovine Srbije i EU
Srbija je značajno profitirala od trgovinske i ekonomske integracije sa EU. EU je tradicionalno ključni trgovinski partner Srbije koji čini 60% ukupne robne razmene Srbije 2023. godine, sa sličnim procentima koji se nastavljaju godinama. Vrednost srpskog izvoza u EU skoro se učetvorostručila sa skoro 3,2 milijarde evra u 2009. na preko 18 milijardi evra u 2023. godini!
Ukupna vrednost srpskog izvoza u EU je dostigla novi rekord u 2023. godini i iznosi više od 18 milijardi evra. Primera radi, ova brojka značajno prevazilazi predpandemijski rekord u 2019. godini, kada je iznos bio 11.4 milijarde.
Izvoz Srbije u EU raste brže od uvoza iz EU. Pokrivenost uvoza izvozom sa srpske strane u odnosu na EU se poboljšala; sa 48% u 2009. na preko 86% u 2023. To znači da je 86% uvoza iz EU pokriveno je srpskim izvozom u EU. Zapravo, trgovinski deficit Srbije sa celom EU manji je od deficita koji je zabeležen u trgovini sa Kinom tokom 2023. godine.
Pojedine zemlje članice EU tradicionalno su na vrhu liste najvažnijih trgovinskih partnera Srbije u oblasti robe, posebno Nemačka, Italija, Mađarska i Rumunija kao važne izvozna destinacija za srpsku robu. Srbija je izvezla skoro 15% ukupnog izvoza samo u Nemačku i još 6.2% u Italiju 2022. Na strani uvoza, Srbija je uvezla više od 13% ukupnog uvoza iz Nemačke i još 7.3% iz Italije tokom iste godine.
Tržište EU predstavlja najvažnije izvozno odredište srpskih poljoprivrednih proizvoda jer se više od polovine srpskog poljoprivrednog izvoza isporučuje u EU.
Izvoz poljoprivrede Srbije u EU skoro se učetvorostručio u protekloj deceniji, sa 640 miliona evra u 2009. na preko 2,4 milijardi evra u 2022, dok je protekle godine ta brojka iznosila više od 2,2 milijarde. U isto vreme, srpski uvoz poljoprivrednih proizvoda iz EU u stalnom je porastu tokom prethodne decenije sa 440 miliona evra u 2009. na preko 2,4 milijarde evra u 2023.
Investicione koristi za Srbiju
Strane direktne investicije (SDI) koje dolaze iz EU činile su 58% ukupnih SDI koje su dolazile u Srbiju tokom niza godina, od 2010. do 2023. U apsolutnim iznosima, SDI iz zemalja EU dostigle su 22,3 milijardi EUR u proteklih trinaest godina.
Kompanije iz EU su bili vodeći investitori u Srbiji tokom prethodne decenije. Ove kompanije su unele efikasnost, modernu tehnologiju i znanje u srpsku privredu, obezbedivši posao velikom broju ljudi. Ovo je zauzvrat značajno povećalo produktivnost i konkurentnost srpske privrede, povećavajući njen izvozni potencijal, povećavajući budžetske prihode i generišući privredni rast. Na kraju, otvaranje srpskog tržišta kompanijama iz EU dovelo je do različitih izbora i nižih cena za potrošače.