Evropska unija kao punopravna članica Grupe 20 će se na samitu G20, koji se održava 15. i 16. novembra u Brizbejnu u Australiji, snažno zalagati za usvajanje konzistentnog seta strategija rasta. Na prvom samitu G20 čija će pažnja biti usmerena na podršku privrednom oporavku nakon godina borbe sa svetskom ekonomskom krizom, EU će se zalagati da se radi na postizanju dobrih rezultata u pogledu kompletiranja ključne finansijske reforme i mera koje se tiču oporezivanja i borbe protiv korupcije, te da se ojača saradnja među partnerima u okviru G20 u oblasti trgovine i energetike.
EU će na samitu predstavljati predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker i predsednik Evropskog saveta Herman Van Rompej.
Stavovi Evropske unije u pogledu planova G20 su izloženi u zajedničkom pismu koje su 21. oktobra uputili predsednici Evropske komisije i Evropskog saveta:
„Svetska ekonomija je i dalje suočena sa značajnim izazovima i mi moramo da nastavimo da rast usmeravamo ka stabilnijoj i fleksibilnoj putanji. Svet se još uvek nije oporavio od globalne finansijske krize. Stoga moramo da u okviru Grupe usvojimo konzistentan set strategija rasta, koje će svim članicama pomoći da zajedničkim snagama održe kurs rasta”, poručili su lideri EU.
„U Brizbejnu ćemo se zalagati za usvajanje snažnog Akcionog plana za rast i zaposlenost, zasnovanog na sveobuhvatnim strategijama rasta koje će izneti svaka članica G20 ponaosob. Članice G20 moraju da se posvete punom sprovođenju mera iznetih u strategijama rasta te da sprovedu nove reforme tamo gde je to neophodno”, dodali su.
EU će se takođe pobrinuti da članice G20 nastave sa ulaganjem napora na unapređenju fiskalnih strategija kako bi pomogle rast i zaposlenost, dok bi istovremeno dug kao udeo u BDP-u vratile na održivu putanju, u skladu sa dogovorom iz Sankt Peterburga.
Doprinos EU Akcionom planu G20, sastoji se iz zaokruživanja i uvođenja prave bankarske unije; unapređenja prustupa za finansiranje dugoročnih investicija u EU u sklopu produbljivanja tržišta kapitala; rešavanja problema visoke stope nezaposlenosti i obezbeđivanja radne mobilnosti; daljeg integrisanja jedinstvenog tržišta; unapređenja bilateralanih i multilateralnih trgovinskih sporazuma.
„U Brizbejnu ćemo istaći da je podsticanje investicija na svim nivoima najvažniji prioritet EU”, poručili su predsednici.
Skup čelnika G20 nastao je nakon zajedničke inicijative EU i SAD-a 2008. koja je za cilj imala borbu protiv svetske finansijske krize. EU u Grupi 20 ima sopstveno mesto za stolom, budući da predstavlja jedan od najvećih privrednih prostora na svetu, sa konkretnim nadležnostima kada se radi o trgovinskim pitanjima, ekonomskoj politici i finansijskoj regulaciji, razvoju, energetici i klimatskim promenama. Uz EU još četiri njene članice koje imaju punopravni status u G20 – Francuska, Nemačka, Italija i Velika Britanija.
Budući da je predsedavanje G20 ove godine povereno Australiji, samitom lidera G20 u Brizbejnu će predsedavati premijer Toni Abot. Turska će biti predsedavajuća 2015, kada će biti i domaćin desetog samita lidera G20.
EU i dalje predstavlja najveću privredu na svetu, sa 25.700 evra BDP-a po glavi stanovnika i više od 507 miliona potrošača, što je čini ekonomijom vrednom 13.5 triliona evra.
Zahvaljujući otvorenosti njenog trgovinskog režima, EU i dalje igra najveću ulogu na svetskoj trgovinskoj sceni i predstavlja dobar region za poslovanje. Osim toga, EU je najveći trgovinski partner preko 80 zemalja među kojima su Sjedinjene Države, Kina, Rusija, Indija, Brazil, Južna Afrika.
Stavovi EU u pogledu plana G20: http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-14-600_en.htm