„Slovenija ima želju i cilj da se proširi na ovaj prostor i nadamo se da ćemo u narednih šest meseci preduzeti korake kako bi taj proces išao što brže i što bolje“, rekao je ambasador te države u Srbiji Damjan Bergant na panel diskusiji „Ka postpandemijskoj Evropi“. Događaj je organizovan na kraju perioda predsedavanja Portugalije, a neposredno pre nego što štafetu preuzme prva članica bivše Jugoslavije koja je ušla u Evropsku uniju.
Sada već tradicionalni razgovor o najbitnijim izazovima sa kojima se suočava i kakva je budućnost EU, u organizaciji Centra za evropske politike (CEP), obeležila je debata o borbi protiv pandemije i njenih posledica, borbi za digitalnu i zelenu Evropu.
Otpravnica poslova Delegacije EU u Srbiji Mateja Norčič Štamcar zahvalila se Portugaliji na uspešnom predsedavanju, uz pojašnjenje da zemlja koja predvodi Uniju ima veliku ulogu u određivanju prioriteta i agende, posebno u kriznim vremenima.
„Evropska unija ima kapacitet da izađe iz ove krize jača. Od početka, bilo je neophodno da imamo zajedničku strategiju, kako da budemo jači i otporniji. Taj rad je počeo tokom hrvatskog predsedavanja, nastavile su ga druge države, a sada će te pristupe preuzeti i Slovenija. Srbija i Zapadni Balkan nisu zaboravljeni, bili su uključeni u sve ove aktivnosti“, navodi Norčič Štamcar.
Ključna reč koja se pominje u programu Slovenije za polugodišnje predsedavanje je – izdržljivost. Slogan – „Zajedno. Izdržljivo. Evropa“ može se tumačiti na različite načine, ali ostaje poruka da je neophodno da se zajednički priđe rešenju trenutnih i mogućih budućih kriza napominje ambasador Bergant.
„Želimo da sarađujemo sa drugih 26 država članica, sa evropskim institucijama, ali i sa zemljama koje su zainteresovane za proširenje, sa zemljama kandidatima. Naše iskustvo može dati dragoceni doprinos. Ne očekujemo da će tokom našeg predsedavanja neka zemlja i pristupiti EU, ali nadam se da će neki koraci biti načinjeni u tom smeru“, kaže ambasador Slovenije u Beogradu.