„Slovenija ima želju i cilj da se proširi na ovaj prostor i nadamo se da ćemo u narednih šest meseci preduzeti korake kako bi taj proces išao što brže i što bolje“, rekao je ambasador te države u Srbiji Damjan Bergant na panel diskusiji „Ka postpandemijskoj Evropi“. Događaj je organizovan na kraju perioda predsedavanja Portugalije, a neposredno pre nego što štafetu preuzme prva članica bivše Jugoslavije koja je ušla u Evropsku uniju.

Sada već tradicionalni razgovor o najbitnijim izazovima sa kojima se suočava i kakva je budućnost EU, u organizaciji Centra za evropske politike (CEP), obeležila je debata o borbi protiv pandemije i njenih posledica, borbi za digitalnu i zelenu Evropu.

Otpravnica poslova Delegacije EU u Srbiji Mateja Norčič Štamcar zahvalila se Portugaliji na uspešnom predsedavanju, uz pojašnjenje da zemlja koja predvodi Uniju ima veliku ulogu u određivanju prioriteta i agende, posebno u kriznim vremenima.

„Evropska unija ima kapacitet da izađe iz ove krize jača. Od početka, bilo je neophodno da imamo zajedničku strategiju, kako da budemo jači i otporniji. Taj rad je počeo tokom hrvatskog predsedavanja, nastavile su ga druge države, a sada će te pristupe preuzeti i Slovenija. Srbija i Zapadni Balkan nisu zaboravljeni, bili su uključeni u sve ove aktivnosti“, navodi Norčič Štamcar.

Ključna reč koja se pominje u programu Slovenije za polugodišnje predsedavanje je – izdržljivost. Slogan – „Zajedno. Izdržljivo. Evropa“ može se tumačiti na različite načine, ali ostaje poruka da je neophodno da se zajednički priđe rešenju trenutnih i mogućih budućih kriza napominje ambasador Bergant.

„Želimo da sarađujemo sa drugih 26 država članica, sa evropskim institucijama, ali i sa zemljama koje su zainteresovane za proširenje, sa zemljama kandidatima. Naše iskustvo može dati dragoceni doprinos. Ne očekujemo da će tokom našeg predsedavanja neka zemlja i pristupiti EU, ali nadam se da će neki koraci biti načinjeni u tom smeru“, kaže ambasador Slovenije u Beogradu.

Ambasadorka Portugalije u Srbiji Virdžinija Pina je kao glavne uspehe predsedništva te zemlje navela održavanje Konferencije o budućnosti Evrope, dogovor o digitalnom kovid sertifikatu koji stupa na snagu 1. jula, revidirani mehanizam civilne zaštite, program Kreativna Evropa i novi Erazmus plus, socijalni samit u Portu i samit EU-SAD.
„Sve u svemu, mislim da smo uspeli da ispunimo očekivanja u periodu koji je bio veoma težak. Moja zemlja predsedavala je EU tokom perioda zaključavanja i sada sa zadovoljstvom predajemo palicu našim slovenačkim prijateljima, trećoj državi trojca, koji obuhvata i Nemačku, predsedavajuću u drugoj polovini prošle godine“, napominje ambasadorka Pina.
Predsednik Upravnog odbora CEP Srđan Majstorović ocenio je da je Portugalija odigrao ključnu ulogu u tome da se ne samo Srbija nego čitav Zapadni Balkan približi EU.
„Slovenija ima pozitivnu osnovu da se akcenat sačuva na tome koliko su geografska integracija i ulazak Zapadnog Balkana u EU važni za zajedništvo, evropejstvo, izdržljivost i snagu“, istakao je Majstorović.

Snimak događaja pogledajte na Facebook stranici EU u Srbiji

Tokom polugodišnjeg predsedavanja, Slovenija će imati zadatak da koordiniše delovanje različitih nivoa evropskih institucija, pre svega sastanaka Evropskog saveta. ovo je drugi put da se ta država vodi kao predsedavajuća EU, nakon 2008. godine. Početkom sledeće godine, predsedavanje će preuzeti Francuska.