Ambasador Evropske unije Emanuele Žiofre, ambasador Italije Luka Gori i ambasador Slovačke Mihal Pavuk posetili su Kragujevac, gde su na licu mesta mogli da vide primere kako saradnja Srbije, EU i država članica poboljšava život ljudi na lokalu.

Tri ambasadora su se na početku razgovarali sa gradonačelnikom Kragujevca Nikolom Dašićem o trenutnim projektima i mogućnostima za dalju saradnju. Nakon sastanka, potpisan je Memorandum o razumevanju između Delegacije EU i Grada Kragujevca povodom otvaranja Evropske kuće u tom gradu.

„Potpisivanjem Memoranduma i otvaranjem Evropske kuće želeli smo da, pored Beograda, Novog Sada i Niša, imajući u vidu značaj saradnje u najrazličitijim sferama između Srbije i Evropske unije, budemo i u Kragujevcu, značajnom regionalnom centru. Važno je da takav centar postoji i ovde kao mesto gde ćemo Evropu moći da približimo građanima i pokažemo sve ono što Evropska unija može da uradi, šta čini i šta možemo da uradimo zajedno“, rekao je ambasador Žiofre, koji je rekao i da EU i Kragujevac već imaju razvijenu saradnju, veliki broj realizovanih projekata i aktivnosti koje su u toku.

„Pomoću EU sredstava smo realizovali niz lepih projekata, od Pešačkog mosta na Lepenici do čuvenog Koša u Velikom parku, ali pred nama je još mnogo toga. Već imamo preko 20 pripremljenih projekata, a jedan od značajnijih je upravo otvaranje Evropske kuće u centru grada. To će biti objekat u kome ćemo na više načina prezentovati našu saradnju sa Evropskom unijom i omogućiti Kragujevčanima da se upoznaju sa vrednostima koje ona baštini i kulturama koje se u njoj prepliću“, kazao je Dašić.

Ambasador Italije, Luka Gori, istakao je da je današnja poseta prilika da se pokaže kako EU radi kohezivno sa svojim članicama sa zajedničkim ciljem da Srbija što pre uđe u EU, kao i koliko su jake ekonomske veze između Republike Srbije i Evropske unije. Italija, kao članica, gaji izuzetno jake ekonomske veze sa Srbijom, a prisustvo italijanskih kompanija je veliko posebno u ovoj regiji, rekao je Gori.

Ambasador Slovačke, Mihal Pavuk, rekao je da je njegova zemlja dobar primer svega što Evropa može da uradi za jednu zemlju na putu evrointegracija i da Srbija od Slovačke ima punu podršku u tom procesu. EU se ne tiče samo prestonica, već posebno manjih mesta i gradova i važno je da svi doprinosimo tom procesu, kao i da ubiremo koristi od njega, poručio je Pavuk.

Šef Delegacije EU sastao se i sa predstavnicima opozicije u Gradskoj skupštini Kragujevaca.

Ambasadori su nastavili posetu obilaskom Područne kancelarije Agencije za sprečavanje korupcije, prve takve institucije na lokalnom nivou u Srbiji. EU je Agenciji donirala IT opremu koja im pomaže u svakodnevnom radu.

“Vrednost opreme ogleda se u uspostavljanju bolje stabilnosti sistema i dostupnosti podataka i servisa, čime EU daje nemerljiv doprinos radu Agencije. Dobijanjem savremene opreme za rukovanje podacima, postiže se još viši nivo pouzdanosti rada Agencije. Konačno, infrastrukturnom komponentom projekta pokrivaju se potrebe sistema  skladištenja i baze podataka za narednih sedam godina”, kaže direktor Agencije Dejan Damnjanović.

“Približenost građanima agencija koje se bave sprečavanjem korupcije doprinosi da  bolje da razumeju specifične probleme, omogućavajući im ciljanije i delotvornije intervencije koje su usmerene na rešavanje problema korupcije na lokalnom nivou. Ovo je ključno za negovanje poverenja u vladine institucije, ali i za podršku lokalnom društvenom i ekonomskom razvoju”, poručuje ambasador Žiofre.

Ambasadori i gradonačelnik posetili su Državni data centar, gde ih je dočekao ministar za informisanje i telekomunikacije Mihajlo Jovanović sa saradnicima. Ova institucija važan je deo digitalizacije javne uprave u Srbiji. EU podržava digitalnu transformaciju, koja je bitan deo i novog Plana za rast Zapadnog Balkana. Srbija je postala i deo EU inicijative za kompjutere visokih performansi, čime je ušla u superkompjuterski ekosistem Evrope.

“Evropska unija je veoma fokusirana na digitalnu tranziciju, to je revolucija koja se dešava širom sveta, u Evropi i u Srbiji, a mi želimo da budemo uz Srbiju u sprovođenju te revolucije u narednim godinama. Srbija je već deo programa Digitalna Evropa, već je deo inicijative za računare visokih performansi, a sada imamo Plan rasta koji je tu da poveća integraciju Zapadnog Balkana u Jedinstveno tržište EU, jačanje kapaciteta i digitalizacija će biti veliki prioritet novog Plana rasta”, rekao je ambasador Žiofre.

Ambasadori su takođe obišli pogon italijanske kompanije PMC Automotive, koja izrađuje delove za automobile.

Ambasadori EU i Slovačke posetili su i EU projekte koji su podržani kroz program EU PRO Plus. Fablab Technologies se bavi razvojem 3D rešenja, kontrolom kvaliteta, automatskom obradom mernih podataka i digitalnom proizvodnjom. Biznis inovacioni centar i Razvojni biznis centar Kragujevac radili su na povećanju konkurentnosti lokalnih preduzeća i digitalizaciji prodaje. Ove dve organizacije pomaži i lokalnom civilnom sektoru.

Za kraj, ambasadori su se sastali i sa predstavnicima nevladine organizacije Res Publica, i predstavnicima lokalnih medija Kragujevačke novine i Glas Šumadije, gde su razgovarali o izazovima rada medija na lokalu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EU u Srbiji (@eusrbija)