Sokobanja je renomirani banjsko-rehabilitacioni centar, poznat po blagoj klimi, čistom vazduhu, prelepom prirodnom okruženju, mineralnim izvorima i termalnim vodama. Međutim, dragoceni ekološki resursi, posebno reke, zahtevaju zaštitu i razvoj.

Predstavnici Vlade Republike Srbije i Delegacije EU u Srbiji, danas su u Beogradu obeležili prekretnicu u zaštiti životne sredine ovog popularnog turističkog odredišta potpisivanjem ugovora o radovima na projektu „Izgradnja sistema za prikupljanje i preradu otpadnih voda u Sokobanji“.

Značaj ove inicijative prevazilazi lokalnu zajednicu, važna je za Srbiju, koristi građanima, podstiče turizam i čuva vitalne ekološke resurse. Uticaj projekta ogleda se u smanjenju emisije otpadnih voda u reke Gradašnicu i Moravicu, kao i nizvodno Bovansko jezero, koje služi kao ključno vodoizvorište za opštinu Aleksinac.

Ambasador Evropske unije u Republici Srbiji Emanuele Žiofre istakao je koristi projekta za razvoj i održivost turizma, kao i posvećenost EU zaštiti životne sredine.

„Turizam u Sokobanji nije samo privredna grana, to je način života, proslava lepote prirode i kulturnog bogatstva koje ova opština ima da ponudi. Opština je poznata po svojim bogatim prirodnim lekovitim termo-mineralnim izvorima. Čist planinski vazduh i blaga kontinentalna klima takođe doprinose njenoj popularnosti. Međutim, da bi turizam napredovao, potrebno je više od slikovitih pejzaža i istorijskih lokaliteta. Potrebna je posvećenost očuvanju životne sredine i razvoj infrastrukture koja obezbeđuje dobrobit kako posetiocima, tako i lokalnom stanovništvu. Ovde nalaze svoje mesto projekti prečišćavanja otpadnih voda“, rekao je Žiofre i dodao:

„EU ostaje posvećena podršci Srbiji u ostvarivanju ciljeva u vezi sa zaštitom životne sredine i zdravlja.“

Iako dalji napredak u Srbiji zahteva značajne napore, kao i napredak u zaštiti životne sredine i klimatskim akcijama zbog usklađivanja sa standardima na nivou EU, postoji sve veći broj tekućih i planiranih projekata prečišćavanja otpadnih voda, što ukazuje na pozitivan trend.

Ministarska poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković, istakla je širi značaj projekta:

„Ovo je izuzetno važan projekat od izuzetnog značaja, a ovo je jedan od 32 prečistača otpadnih voda koje smo planirali u 35 lokalnih samouprava u okviru Skoka u budućnost – Srbija 2027, kroz IPA 2020. Značajno je, jer će one lokalne samouprave koje do sada nisu imale kanalizacionu infrastrukturu sada dobiti – pokrićemo 80 odsto“, i dodala:

„Zahvaljujem se Delegaciji na brzom reagovanju, naročito za Sokobanju koja je turističko mesto“, rekla je Tanasković.

Svrha projekta je uvođenje adekvatne prerade otpadnih voda u opštini Sokobanja i dogradnja i proširenje sistema komunalnog prikupljanja otpadnih voda. Projekat obuhvata projektovanje i izgradnju Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV) Sokobanja (22.000 ES – Ekvivalent stanovnika) i izgradnju i sanaciju kolektora za crpnim stanicama i izgradnju kanalizacione mreže.

Nakon završetka projekta, u koji je EU investirala 6,3 miliona evra bespovratnih sredstava, 100 odsto šireg područja Sokobanje biće pokriveno javnom sanitarnom kanalizacionom mrežom. Mreža sanitarnih otpadnih voda biće proširena na naselja Mednik, Čair, Čuka 2 i Jabukar.

Evropska unija je uložila više od 580 miliona evra bespovratnih sredstava u zaštitu životne sredine u Srbiji, što donosi direktnu korist građanima. Među značajnim rezultatima podrške EU (završeni i tekući projekti) u sektoru otpadnih voda je izgradnja postrojenja za prečišćavanje na ključnim lokacijama kao što su Subotica, Šabac, Leskovac, Raška, Niš, Kraljevo, Brus i Blace.

Pročitajte još:

Obnovljivim izvorima energije do čistijeg vazduha u Sokobanji

Čista voda u Raški

Završena modernizacija vodovodne i kanalizacione mreže u Subotici