Svake godine od posledica zagađenog vazduha u Valjevu prerano izgubi život 242 osobe prema metodologiji Svetske zdravstvene organizacije. U izveštaju o stanju kvaliteta vazduha u Srbiji iz 2021. godine, koji objavljuje Agencija za zaštitu životne sredine, Valjevo pripada najgoroj kategoriji, sa prekomerno 174 zagađena dana  i trenutni je lider u 2023. godini.

Zbog toga je udruženje Irevolucija po četvrti put organizovala Climathon – najznačajniji događaj u Valjevu koji se bavi temom aerozagađenja, čiji je cilj da odgovori na važna pitanja koja se tiču usklađivanja pravnih tekovina Evropske unije sa nacionalnim javnim politikama zaštite vazduha, gde je u fokusu Grad Valjevo. Održana su stručna predavanja o uticaju aerozagađenja na zdravlje građana i o tome šta su nacionalne institucije uradile po tom pitanju, kao i na temu industrijskog zagađenja, pored radionica na kojima su, između ostalog, predstavnici lokalnih udruženja i medija dobili uređaje za merenje kvaliteta vazduha i stekli praktično znanje kako da sklope merač koji će biti povezan na mrežu Sensor Community.

 

Događaj je započet diskusijom na temu aerozagađenja u Valjevu i Evropskoj uniji na kom su učešće uzeli programski menadžer delegacije EU za zaštitu životne sredine, Antoan Avinjon, gradonačelnik Valjeva Lazar Gojković, u ime Zavoda za javno zdravlje Valjeva Biljana Mladenović, Žarko Vuković iz valjevske toplane, Branislava Matić, ekspert za javno zdravlje, Dejan Lekić iz Ekstremne Ekologije, Milenko Jovanović i Nacionalne Ekološke Asocijacije, Zorica Vuković iz Saveta za čist vazduh iz Valjeva, Bojan Simišić u ime Eko Straže, Ognjan Pantić u ime Beogradske otvorene škole, Nemanja Jeremić iz CRTA organizacije, predstavnici EKOblok mreže, Žaklina Živković iz Polekola i Nikola Kolja Krstić iz Tvrđave. Moderatorka panela je bila Nataša Gligorijević, koordinatorka Eko Blok mreže. Da bi proces ostao transparentan, pobrinulil su se predstavnici Marjia Petrović Marković iz portala Valjevska Posla, Slobodan Ćirić iz štampanog nedeljenika Napred kao i Branka Jevtić u ime lokalne televizije Valjevo +.

Antoan Avinjon, programski menadžer delegacije EU u Srbiji, istakao je da je od suštinske važnosti da svi gradovi, pa i samo Valjevo imaju više mernih stanica, kao i da su građani pravovremeno informisani o nivoima zagađenosti vazduha kako bi se adekvatno reagovalo kada za to postoji potreba.

„Važno je da, ukoliko postoji povećana zagađenost vazduha, postoje mere kako bi se zagađenje smanjilo u datom trenutku“, naglasio je Avignon. „Srbija ima nacionalni Program kvaliteta vazduha sa merama koje treba da se implementiraju, ali je važno da se postave rokovi za lokalne samouprave za izradu i usvajanje Plana kvaliteta vazduha, jer ne postoje kazne ako lokalna samouprava ne izradi Plan. Posebno se mora pratiti primena propisanih mera, s obzirom na to da je Plan efikasan jedino ukoliko se implementira, u suprotnom ostaje samo prazno slovo na papiru. U tom aspektu EU može da pomogne i ohrabrujem grad Valjevo da traži našu podršku“, zaključio je on uz napomenu da se Valjevo još uvek nije uključilo u program Zelene agende za Srbiju, kroz koji EU pomože mnogim lokalnim samoupravama na različite načine – između ostalog i u smanjenju aerozagađenja.

U nastavku programa, zainteresovani su dobili odgovore na pitanja koji se tiču svih građana Valjeva – nedoumice i odgovornosti nacionalnih i lokalnih institucija kada je ova tema u pitanju. Branislava Matić, govorila je o uticaju aerozagađenja na zdravlje, kao najvažnije komponente u dijalogu o posledicama lošeg kvaliteta vazduha. Nakon toga, održana je i panel diskusija na temu industrijskog zagađenja sa predstavnicima EKOblok mreže u kome su učestvovali predstavnici iz Novog Pazara, Leskovca, Smederava, Beograda.

Deo koji se bavio edukativnim sadržajem obeležile su radionice namenjene predstavnicima udruženja i lokalnih medija iz gradova širom Srbije na kojima je uspostavljen mehanizam od prikupljanja podataka o kvalitetu vazduha, do emotivanja istih putem aplikacije xEco vazduh, u realnom vremenu, po EU indeksu kvaliteta vazduha.

„Čistija energija za bolju budućnost“ je inovativna i kreativna kampanja osmišljena da proslavi Nedelju zelene diplomatije 2023 u Srbiji. Cilj kampanje je uključivanje javnosti, kreatora politika, umetnika i aktivista za zaštitu životne sredine u zajedničke napore podizanja svesti o klimatskim promenama, njihovom uticaju na Srbiju i akcijama koje su potrebne za ublažavanje tih promena. Kroz kombinaciju panel diskusija, umetnosti i radionica, događaji će inspirisati i mobilisati učesnike da preduzmu značajne korake ka održivoj budućnosti.