Filmska umetnost ima sposobnost da prenese kompleksne teme na emocionalan i inspirativan način, istovremeno pružajući uvid u izazove sa kojima se danas suočavamo. Zato je povezivanje filma i zaštite životne sredine efektivan način da se podigne svest građana i podstakne akcija u zajednici.

Projekcije filmova koji obrađuju teme zaštite životne sredine omogućavaju gledaocima da se dublje povežu sa prirodom i stvarnim problemima životne sredine, a takva ostvarenja često istražuju širok spektar tema, kao što su klimatske promene, zagađenje voda i vazduha, biodiverzitet, kao i uticaj ljudskih aktivnosti na ekosisteme.

Međutim, samo gledanje filmova nije dovoljno. Ključna je interakcija i angažovanje publike nakon projekcija kroz diskusiju i debate. Organizovanje panel diskusija, radionica ili debata nakon prikazivanja filma omogućava građanima da razmene mišljenja, razmotre različite perspektive i razviju konkretne ideje za poboljšanje zaštite životne sredine u lokalnoj zajednici.

U okviru EU Zelene nedelje organizovan je događaj „Koliko je zelena Evropa“ usmeren na podizanje svesti o zaštiti životne sredine kroz filmsku umetnost, debatu i foto izložbu. Dragana Živojnović, novinarka Radio Televizije Srbije, istraživala je ekološke politike u Austriji, Italiji, Sloveniji, Francuskoj, Holandiji i Nemačkoj, a film “Zelena Evropa” u trajanju od 25 minuta sažima 14 emisija koje su emitovane na Drugom programu RTS-a Projekcija filma nije samo predstavila ekološke izazove u Evropi, već je istakla i primerima najbolje prakse u zaštiti životne sredine iz nekoliko zemalja EU. Ova inicijativa informisala je javnost o stanju u Evropi i Srbiji, ali i podstakla diskusiju o neophodnosti ponuđenja konkretnih rešenja za ekološke probleme kako bi se postigla efikasna promena.

Predstavljanje rešenja koje građani daju za probleme zaštite životne sredine može biti inspirativno i edukativno iskustvo. Građani često imaju kreativne i inovativne ideje kako bi se nosili sa ekološkim izazovima, od malih lokalnih inicijativa do širih društvenih promena. Povezivanje umetnosti i aktivizma može podstaći ljude da prepoznaju svoju ulogu u zaštiti životne sredine i da se angažuju na različitim nivoima.

Ovogodišnja EU Zelene nedelja bila je posvećenja podizanju svesti građana o očuvanju voda i vodoizvorišta i tim povodom u Zaječaru, Nišu i Novom Sadu prikazan je i dokumentarni ekološki serijal „Pogledaj oko sebe“, u produkciji udruženja „Za česme“ i izvršnoj produkciji „Za medije“ koji je realizovan kroz projekat „Ekološki odgovor na ekspanziju rudarenja u Timočkoj Krajini“ podržan od strane Evropske unije. Ekstremna ekspanzija rudarenja u Timočkoj Krajini je dovela do ubrzanog širenja površinskih kopova koji na pojedinim mestima bukvalno okružuju naselja i filmovi prate različite aspekte ovog problema. Ekološka svest i angažovanje svakog pojedinca deo su društvene odgovornosti i zbog toga je neophodna edukacija, te je posle svake projekcija filma usledila diskusija sa građanima. Sedam epizoda dokumentarnih filmova dostupno je na sajtu europa.rs 

Dok se suočavamo sa sve većim izazovima poput suša i poplava, tema otpornosti voda, postaje od suštinskog značaja. Građani širom kontinenta prepoznaju hitnost u zaštiti i očuvanju naših vodenih resursa, a u Srbiji, EU Zelena nedelja naglasila je dodatno borbu za čistiju i kvalitetniju vodu kao ključni cilj. Tim povodom organizovana je i projekcija filma „Zemlja meda“ koji prati priču o važnosti biodiverziteta i ulozi pčelarstva u očuvanju naše planete. Sa brojnim nagradama i nominacijama, uključujući čak dve nominacije za Oskara, ovaj dokumentarac nudi uvid u našu povezanost sa prirodom i potrebu za održivim pristupom životu na zemlji. Publika je imala priliku da pogleda ovaj film u BeeCentru u Silosima, koji su bili domaćini ove inspirativne projekcije.

Spajanje kulture i zaštite životne sredine kroz filmsku umetnost i angažovanje zajednice može stvoriti snažan lanac reakcija, od podizanja svesti do konkretnih koraka ka očuvanju naše planete za buduće generacije. Svaki pojedinac ima ulogu u ovom procesu, a zajedno možemo ostvariti značajne promene ka održivijem svetu.

Evropska unija podržava Srbiju u ostvarivanju ciljeva zaštite životne sredine i klimatske akcije, pružajući podršku kako bi se postigli standardi EU. Prelazak na čistu, cirkularnu ekonomiju i borba protiv klimatskih promena su prioriteti koji će omogućiti stvaranje održivije budućnosti. Kroz partnerstvo sa državama članicama, međunarodnim organizacijama, civilnim društvom i privatnim sektorom, Srbija radi na ostvarenju tih ciljeva i unapređenju kvaliteta života svih građana. Pored tog, Evropska unija je svetski lider u zaštiti životne sredine i podržava Srbiju na njenom putu ka zdravijoj životnoj sredini. Sa preko 582 miliona evra bespovratnih sredstava uloženih u zaštitu životne sredine i klimatske akcije u Srbiji, EU je najveći donator u ovoj oblasti u zemlji. Više informacija o EU podršci u sektoru životne sredine možete pronaći ovde.