Drvna industrija u Srbiji ima veliki potencijal za razvoj. Zemlja poseduje izdašne zalihe visokokvalitetnih sirovina i radnike obučene za preradu i proizvodnju gotovih proizvoda od drveta, poput nameštaja i papira. Uprkos tome razvoj ovog sektora je proteklih godina sputan zastarelom opremom, rasplinutim resursima i nedostatkom stručnog kadra u specifičnim oblastima poput projektovanja i proizvodnje pomoću računara ili zaštite drveta.
Šumarska škola u Kraljevu je smeštena u jugozapadnom delu Raškog okruga, u oblasti u kojoj je drvoprerađivačka industrija aktivna, a nezaposlenost visoka – kao i u većem delu Srbije. Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje iz 2012. godine, skoro trećina radno sposobnog stanovništva u Srbiji je nezaposlena. Sa željom da razvije i osavremeni svoju drvnu industriju i otvori radna mesta, Šumarska škola je 2010. podnela zahtev za dodelu bespovratnih sredstava u okviru programa EU, kako bi povećala konkurentnost lokalnih prerađivača drveta kroz obuku i investicije u novu opremu.
Regionalni socio-ekonomski program 2 Evropske unije je primio ukupno 234 prijave, a predlog kraljevačke Šumarske škole se našao među 32 najuspešnija projekta. Projekat Šumarske škole je završen u februaru 2013. i tokom dve godine je investirao 500.000 evra subvencija u različite aktivnosti usmerene na podizanje produktivnosti i postizanje tržišnog uspeha malih drvoprerađivačkih preduzeća ili samostalnih stolara sa sedištem u Raškom ili susednom Moravičkom okrugu.
Veći izvozni potencijal
U Šumarskoj školi su organizovane poslovne i obuke o upravljanju za rukovodioce 30 preduzeća, pa je projekat tokom realizacije svojih aktivnosti postepeno izgradio mrežu od oko 50 prerađivača drveta iz ove oblasti. Projekat je takođe pomogao ovim preduzećima u pripremi osnova za dobijanje sertifikata Saveta za upravljanje šumama, podrške koja će im omogućiti bolji pristup međunarodnim tržištima. Jedan broj preduzeća je uspeo da dobije ISO 9001, sertifikat koji dokazuje usklađenost sa globalnim ISO standardom kvalitetnog upravljanja.
Još jedan dugoročni plan projekta je bila organizacija dalje obuke u furniranju i kompjuterski kontrolisanoj obradi drveta pri Šumarskoj školi, kako za zaposlene tako i za nezaposlene stolare. Da bi obuka u ovim oblastima započela, iskorišćena su sredstva RSEDP-a i nabavljena je najsavremenija oprema za furniranje i kompjuterski kontrolisanu obradu drveta koja je instalirana u Šumarskoj školi 2012. godine.
Nabavka opreme je školi obezbedila preko potrebni tehnološki podstrek.
„Zahvaljujući fondovima EU prostorije su modernizovane opremom koju škola sama ne bi mogla da priušti… Sada pripremamo novi program kroz koji će učenici biti obučeni da upravljaju visoko razvijenim mašinama,“ kaže rukovodilac projekta Petar Jeknić.
Dodatne informacije
Projekat: Jačanje konkurentnosti drvne industrije
Realizacija: Šumarska škola u Kraljevu – www.sumarska.edu.rs
Takođe pogledajte: Regionalni socio-ekonomski razvojni program 2 – www.rsedp2serbia.eu; Regionalna agencija za razvoj Raškog i Moravičkog okruga – www.kv-rda.org; Regionalna privredna komora Kraljevo – www.rpk-kraljevo.co.rs