Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, ambasador Sem Fabrici, gostovao je u Jutarnjem Programu RTS-a, gde je govorio o ključnim zaključcima iz Godišnjeg izveštaja o Srbiji, koji je juče predstavljen u Briselu.
Ambasador je preporučio da sve institucije pogledaju Izveštaj, vide kakve su preporuke Evropske komisije, posebno kada je reč o preporukama koje se daju za dalji napredak kako bi se postigli bolji rezultati.
Evropska komisija pozitivno je ocenila Srbiju po pitanju ekonomskih reformi. Međutim, šef Delegacije EU u Srbiji dodaje da postoji čitav niz reformi koje Srbija mora da nastavi da radi kako bi napredovala. Posebno je istakao vladavinu prava gde, kako kaže nema dovoljno napretka i gde je potrebno uraditi više.
„Komisija je razmatrala i regionalnu saradnju, odnose sa susedima. Sa, naravno, akcentom na tome da mora da se nastavi dijalog ka normalizaciji odnosa“, istakao je Fabrici.
Komentariše i reakciju premijerke Ane Brnabić na Izveštaj.
„Juče je premijerka iznosila komentare koji su uglavnom bili pozitivni. Ona je izrazila i potpuno legitimne stavove o nekim delovima izveštaja, ali i komentar koji je dala je da će Srbija ostati posvećena evropskim integracijama, da će razmotriti preporuke u izvštaju i da će shodno tome reagovati“, navodi on.
Dodao je da je poruka za Srbiju da mora da se kreće napred, da bude brža, posvećenija i fokusiranija. Ambasador Fabrici kaže da je, što se tiče odnosa Beograda i Prištine, situacija i dalje teška. Što se tiče 2025. godine kada se očekuje da Srbija pristupi EU, objašnjava da, po definiciji, proces pristupanja ne može da ima rok.
„Ne možete da očekujete da će do određenog trenutka svi kriterijumi biti ispunjeni. 2025. – to je indikativni datum koji je Komisija postavila kako bi se realizovale određene reforme. Takođe, pre par godina Komisija je rekla da, ako se pogleda situacija, da može tako da bude, ali ne mora da znači da će tako i biti“, navodi ambasador.
Pored Srbije, izveštaj Evropske komisije dobile su i druge zemlje pregovarači u regionu. Fabrici kaže da se procena komisije zasniva na sopstvenim zaslugama i da svaki partener ima svoju putanju.
„Ono što je važno za ovaj paket je da je Komisija predložila da se sa Albanijom i Severnom Makedonijom otovore pregovori. U tom smislu, Evropska komisija je ostala veoma posvećena, gura proces proširenja na Zapadni Balkan“, zaključuje ambasador.
Pročitajte još: