Ovogodišnja Evropska nedelja zelene diplomatije u Nišu je otvorena projekcijom dokumentarnog filma “Zelena Evropa” u produkciji Radio-televizije Srbije i razgovorom sa autorkom filma, novinarkom RTS-a Draganom Živojnović.

Projekciju filma i razgovor pratilo je i otvaranje istoimene izložbe fotografija, koja prikazuje primere najbolje evropske prakse u pet zemalja EU a koja je rezultat medijskih poseta Programa „Puls Evrope“.

„Film je obuhvatio primere dobre prakse, koji za cilj imaju da podstaknu našu aktivnost i svest, ali i da opovrgnu činjenicu da ne možemo da se uključimo u rešavanje ekoloških problema. Svest o ekologiji trebalo bi da krene od pojedinca“, rekla je Dragana Živojnović i dodala da je ovaj način izabrala jer misli da je mnogo efikasnije na problem ukazati ukoliko se rešenje odmah ponudi.

Film „Zelena Evropa“ je kompilacija medijskih izveštaja RTS-a o tome kakve su politike zaštite životne sredine u zemljama EU, nastalih u okviru medijskih poseta organizovanih uz podršku projekta „Puls Evrope“. Dragana Živojnović istraživala je politike zaštite životne sredine u Austriji, Italiji, Sloveniji, Francuskoj, Holandiji i Nemačkoj. Film u trajanju od 25 minuta sumira 14 emisija emitovanih na Drugom programu RTS-a.

„Svi snimci koje smo zabeležili stavljaju nam do znanja koje korake da preduzmemo kako bismo sačuvali sopstveno zdravlje i životnu sredinu za neke buduće generacije. Pretvorili smo se, kao narod, u prenosioce negativnih iskustava, ali uvek može bolje i to treba ponavljati. Isticanje dobrih primera je mnogo jača poruka od „ovo ne valja“ komentara“, dodaje Živojnović, koja je nekoliko meseci posvetila ovom iscrpnom radu.

Učenici i studenti iz Osnovne škole „Branko Miljković“, Prehrambeno-hemijske škole, kao i Filozofskog fakulteta sa pažnjom su pratili film i učestvovali u potonjem razgovoru. Autorka filma nije krila zadovoljstvo zbog posete i razgovora sa mladima: „Oduševljena sam odazivom mladih u Nišu. Ne treba mi bolja potvrda o mom radu. Primećujem da su mladi zainteresovani za ovu temu, što je dokaz da im je “Zelena Evropa” prijemčiva. Mi smo tu da im damo smernice a od njih, kada budu stasali, zavisi budućnost svih nas.“

Projekciju filma i razgovor, pratilo je i otvaranje izložbe „Koliko je zelena Evropa“ koja predstavlja fotografije i najznačajnije podatke iz sektora životne sredine u pet zemalja EU – Švedskoj, Danskoj, Estoniji, Portugalu i Češkoj. Autori fotografija su novinari – učesnici medijskih poseta i članovi projektnog tima Programa „Puls Evrope“. U programu medijskih poseta koje organizuje projekat “Puls Evrope” do sada je učestvovalo 268 novinara iz 36 redakcija u Srbiji; od 450 nastalih i objavljenih medijskih priloga čak trećina je iz oblasti zaštite životne sredine.

Izložba je do sada predstavljena u prostorijama Gete instituta u Beogradu, a od kraja oktobra „gostuje“ u Gimnaziji u Valjevu. Izložba u Nišu se održava paralelno sa valjevskom, što je i bio osnovni cilj tima projekta „Puls Evrope“ – da se saznanja i podaci o primerima dobre ekološke prakse što više prošire po Srbiji.

Ovo je jedan u nizu događaja koji Evropska kuća Niš organizuje u okviru ovogodišnjeg obeležavanja Nedelje zelene diplomatije.

Evropska nedelja zelene diplomatije, koja se održava od 15. do 24. novembra 2024. godine, predstavlja priliku za promociju zelenih politika, pravedne energetske tranzicije i zaštite biodiverziteta u Srbiji. Kroz niz edukativnih, kulturnih i praktičnih aktivnosti širom zemlje, Delegacija Evropske unije u saradnji sa partnerima, poziva sve građane da se uključe u razumevanje i davanje doprinosa zajedničkim ciljevima održivosti i ekološke tranzicije za društvo i ekonomiju.

Više informacija o događajima i načinima na koje možete učestvovati, dostupno je na zvaničnom sajtu. Kao globalni lider u zaštiti životne sredine, Evropska unija ostaje glavni partner Srbije u tranziciji kao većoj otpornosti i zelenijoj, zdravijoj budućnosti.