Delegacija Evropske unije i Ambasada Francuske u Srbiji dodelili su nagrade najinovativnijim i najodrživijim opštinama i školama u Srbiji u okviru francusko-srpske platforme za saradnju na izazovima održivog grada „Ekoopština“, a novim Sporazumom projekat postaje deo incijative „Zelena agenda za Srbiju“.

Nagradni konkurs „Ekoopština“, namenjen svim srpskim opštinama, zamišljen je kao platforma za razmenu znanja i primera dobre prakse između francuskih i srpskih aktera uključenih u programe održivog razvoja gradova i opština u oblastima održivog upravijanja otpadom, održivog upravljanja vodama, održive urbane mobilnosti, i energetske efikasnosti zgrada. Posebnu potkategorju konkursa čine „Zelene škole“, kategoriju koja je namenjena osnovnim i srednjim školama u Srbiji, a odnosi se na razvoj ekološke svesti i građanskog duha među mladima. Konkurs nagrađuje održive i inovativne inicijative koje su osmislili nastavnici i učenici u svrhu zaštite životne sredine. Ovo je drugo izdanje konkursa „Ekoopština“, nakon uspeha konkursa u Poljskoj i Bugarskoj, a ima za cilj prvenstveno da objedini aktere održivog razvoja – od predstavnika vlasti na centralnom i lokalnom nivou, do istraživačkih centara i univerzitete, do udruženja i preduzeća.

U kategoriji „Zelene škole – Frankofonija“ nagrađena je osnovna škola „Karađorđe“ iz Velike Plane , izdvojeno odeljenje Veliko Orašje za projekat „Ekološke aktivnosti koje se primenjuju u školi“, a u kategoriji „Zelene školeosnovna škola „Vasa Živković“ iz Pančeva za projekat „Eko rep azbuka Vasinih učenika“.

Za Održivo upravljanje otpadom nagrađena je opština Bačka Palanka i grad Sremska Mitrovica, dok su za Održivo upravljanje vodom nagrađeni opština Čajetina i grad Novi Sad. Kada je u pitanju Energetska efikasnost najodrživiji grad je Vranje i opština Vrnjačka banja, dok su Pirot i Kruševac pobednici u okviru kategorije Održiva urbana mobilnost.

Konkurs se odvijao u nekoliko etapa poput organizovanja tematskih seminara, koji su bili otvoreni za sve gradove i opštine, uz prisustvo stručnjaka koji dolaze iz cele Francuske, kao i predstavljanje rešenja koja postoje na nivou lokalnih samouprava. Nakon seminara, zainteresovani gradovi i opštine su konkurisali popunjavanjem upitnika koji je nakon toga ocenjivao stručni žiri, sastavljen od univerzitetskih profesora, eksperata, predstavnika civilnog društva. Svečana ceremonija dodele nagrada je poslednja etapa konkursa. Predstavnici pobedničkih opština učestvovaće u studijskoj poseti Francuskoj, u oblastima koje se odnose na njihovu nagradu.

Zamenica šefa Delegacije EU, Plamena Halačeva, podsetila je na saradnju sa francuskom i drugim ambasadama zemalja članica EU, Ministarstvom životne sredine, Programom za razvoj Ujedinjenih nacija, i Evropskom investicionom bankom u inicijativi „Zelena agenda za Srbiju“ u okviru „Tima Evropa“.

„Klimatske promene i degradacija životne sredine predstavljaju egzistencijalnu pretnju Evropi, što smo naročito imali prilike da vidimo poslednjih meseci u Grčkoj i Španiji“ i naglasila da kako bi se tome suprotstavio Evropski zeleni dogovor ima za cilj da transformiše kontinent modernom, resursno efikasnom i konkurentom ekonomijom. I to pre svega uz garantovanje kraja neto emisija gasova staklene bašte do 2050. godine, uz ekonomski rast i korišćenje čistih izvora energije na nivou cele Evrope.

Ambasador Francuske, Pjer Košar je u uvodnom obraćanju podsetio na misiju „Ekoopštine“, naglasivši bogatstvo interakcija koje je projekat podstakao između francuskih i srpskih partnera i opština i pohvalio motivisanost srpskih škola da se bave ekološkim temama. Izrazio je nadu da ce projekat postati stub francusko-srpske saradnje, na temu održivih gradova. „Od pokretanja projekta u maju 2022. godine, više od 650 predstavnika lokalnih vlasti Srbije učestvovalo je na seminarima, a u kategoriji „Zelena škola“ nekoliko stotina učenika iz blizu šezdeset škola“, zaključio je Košar.

Zatim je potpisan novi Sporazum o saradnji Ambasade Francuske sa Delegacijom Evropske unije u Republici Srbiji koji će omogućiti proširenje projekta „Ekoopština“, koji postaje deo inicijative „Zelena agenda za Srbiju“.

Partneri inicijative „Ekoopština“, pored Delegacije Evropkse unije i Ambasade Francuske,  su i Institut Veolia, Saint-Gobain, Veolia, Decathlon, Wiener Stadische, Nacionalna alijansa za lokalni ekonoski razvoj i Stalna konferencija gradova i opština.