Ušteda energije, efikasnost i obezbeđivanje obnovljivih izvora kao nikada pre imaju važnu ulogu u svakodnevnom životu. Konferencija UN o klimatskim promenama COP27 održaće se u Egiptu u novembru 2022. godine i baviće se hitnim pitanjima klimatskih promena, istovremeno ohrabrujući svet da poveća ambiciju za ublažavanje posledica i da pokaže napredak u ublažavanju, prilagođavanju i finansiranju u skladu sa ciljevima Pariskog sporazuma.

Borba protiv klimatskih promena nikada nije bila tako hitna i predstavlja jednu od glavnih tema „Nedelje klimatske diplomatije 2022“.

„Nedelja klimatske diplomatije“ (NKD) Evropske unije deo je godišnje globalne kampanje koju su pokrenule Evropska unija i njene države članice kako bi podstakli saradnju na klimatskim promenama i podstakli stvarnu akciju. Nedelja klimatske diplomatije deli saznanja, slavi napredak i nastavlja da gradi zamah za klimatske akcije između EU i ostatka sveta.

Ovogodišnja NKD u Srbiji održava se od 25. oktobra do 1. novembra, a obuhvatiće teme kao što su očuvanje i štednja energije, energetska efikasnost i ubrzanje korišćenja obnovljivih izvora energije za održiviju budućnost.

Delegacija EU u Srbiji ovim povodom organizuje nekoliko aktivnosti, među kojima se izdvajaju:

  • tribina u partnerstvu sa Green Festom na temu struje i uštede energije –26.10. od 18h, Prostor Miljenko Dereta, Dobračina 55) i
  • tri projekcije francuskog dokumentarnog filma „Jednom kada znaš“ u Beogradu – 28.10. EU info Centar od 18h, Nišu – 31.10. od 10h (EU info point, Vožda Karađorđa 5) i Novom Sadu – 1.11. u Francuskom kulturnom centru (Bulevar Despota Stefana 5) od 18h.
  • „Climathon konferencija u Valjevu u organizaciji lokalne NVO iRevolucija – 29.10. od 11h u Centru za kulturu Valjevo, Čika Ljubina 5

U okviru Nedelje klimatske diplomatije, Delegacija EU u Srbiji aktivno će učestvovati na velikoj konferenciji 31. oktobra, Razgovori o klimi – klimatski pametnim partnerstvima u okviru UN programa Dekada akcije, u organizaciji Ministarstva zaštite životne sredine Srbije i Ujedinjenih nacija.

Imajući u vidu glavne teme ovogodišnje NKD, ušteda energije je najbrži i najjeftiniji način za rešavanje trenutne energetske krize, dok će povećanje obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti dati podsticaj zelenoj tranziciji i smanjiti uticaj staklene bašte uz istovremeno poboljšanje energetske bezbednosti.

„Pored toga što je od suštinskog značaja za suočavanje sa globalnom pretnjom klimatskih promena, trenutna geopolitička situacija naglašava važnost uštede energije i povećanja upotrebe obnovljivih izvora energije. To je ključno za smanjenje naše zavisnosti od zemalja koje pokušavaju da iskoriste energiju kao oruđe za vođenje ratova i imperijalističkih ambicija, poput onoga što Rusija danas radi u Ukrajini. Energetska efikasnost je važan segment podrške EU energetskom sektoru Srbije. Da bi smanjila potrošnju energije i negativan uticaj na životnu sredinu, Srbija već radi sa EU na uvođenju energetski efikasnijih tehnologija i povećanju energetske efikasnosti zgrada i industrije. EU ostaje snažno posvećena pomoći Srbiji da unapredi svoju politiku u ovom sektoru kao što je to činila poslednjih 20 godina“, rekao je ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre.

Evropska unija je najveći donator u energetskom sektoru u Srbiji, sa investicijama od preko 830 miliona evra grant sredstava od 2000. godine. EU finansira projekte u Srbiji koji imaju za cilj sigurnost snabdevanja, diversifikaciju izvora energije, liberalizaciju tržišta i unapređenje energetike. efikasnost. Krajnji cilj je smanjenje zagađenja i ublažavanje klimatskih promena, što su ciljevi Evropskog zelenog dogovora i Zelene agende za zapadni Balkan, koje je Srbija podržala 2020. godine.

Agenda

Promo video