Peta sednica Zajedničkog konsultativnog odbora regiona EU-Srbija održana je u Nišu. Podeljenoj u dve sesije – o lokalnim samoupravama i razvoju turizma, na njoj se govorilo o primerima dobre prakse i razmeni iskustava, kao i o usklađivanju propisa Srbije sa EU po ovim pitanjima.
Zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji Mateja Norčič-Štamcar je, govoreći na sesiji “Pregovori o pristupanju Republike Srbije EU i njihov uticaj na subnacionalni nivo vlasti’’ istakla je da nema opštine u Srbiji koja nije imala koristi od pomoći Unije.
“Od suštinske je važnosti da se lokalne samouprave dobro pripreme za sam proces pristupanja EU – da stvorimo žive gradove koji se razvijaju. Između centralne i lokalne vlasti treba naći načina za bolju saradnju jer svi znamo da su opštine generator razvoja’’, kazala je Norčič-Štamcar koja je prisutne podsetila da je “tokom prošle dekade EU dala 85 miliona evra za poboljšanje lokalne infrastrukture, razvoj privredne situacije i poboljšanje položaja marginalizovanih grupa’’.
Ona se dotakla i teme evrointegracija zemalja Zapadnog Balkana kojima, nesumnijivo, vidi budućnost u okviru EU. “Priča o EU u Srbiji je priča o sve bliskijem prijateljstvu koje će dovesti do pristupanja Srbije EU“, kazala je zamenica šefa Delegacija EU u Srbiji i naznačila da će “70% zakonodavstva EU biti transponovano sa strane lokalnih samouprava čime će se na tom polju primeniti standardi i vrednosti EU’’.
Na pomenutoj sesiji je ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić istakao da je “reforma javne uprave jedan od tri osnovna kriterijuma za pristupanje Evropskoj uniji’’. On je ovom prilikom podsetio na dosadašnja postignuća u ovoj oblasti – zakonodavnim, edukacionim, razvoju mesnih zajednica, a naveo je i planove koji se tiču digitalizacije.
Turizam kao katalizator boljeg života na lokalnom nivou
Tokom druge sesije koja se ticala mogućnosti koje turizam nudi za boljitak života na lokalu, šef II sektora operacija Delegacije EU u Srbiji Štefen Hudolin kazao je da je obišao sve projekte koji se finansiraju iz IPA programa Evropske unije. “Prepoznali smo potencijale Srbije i EU je zajedno sa Vladom Republike Srbije uložila 3 miliona evra u projekte koji unapređuju turističke potencijale i infrastrukturu“, istakao je Hudolin. On je podsetio na rekonstrukciju Golubačke tvrđave kao primer dobre prakse. “Mi smo od nje napravili turističku atrakciju i ona je urađena na održiv način’’, kazao je Hudolin koji je naznačio da sektor turizma nudi na hiljade radnih mesta na lokalnom nivou te da je ova oblast naročito atraktivna za mlade.
U okviru sesije “Turizam kao katalizator boljeg života na lokalnom nivou’’ predstavljeni su i statistički podaci koji se tiču broja turista, noćenja i novih smeštajnih kapaciteta u Srbiji, a prezentovani su i domaći i inostrani primeri dobre prakse u ovoj oblasti – italijanska regija Furlanija i julijska Venecija kao i naša Vrnjačka Banja.