Na konferenciji „Efikasnost pravosuđa – stari izazovi, nova rešenja“ – završnom događaju projekta „Unapređenje efikasnosti pravosuđa“ za koji je EU izdvojila četiri miliona evra, predstavljene su aktivnosti i rezultati po kojima je od februara prošle godine broj starih predmeta u 30 osnovnih sudova u Srbiji smanjen za više od 765.000.
Učesnicima su se obratili predsednik Vrhovnog kasacionog suda Dragomir Milojević, ministarka pravde Nela Kuburović, šef Delegacije EU u Srbiji ambasador Sem Fabrici, i Brajan LeDuk, vođa projekta “Unapređenje efikasnosti pravosuđa”.
Šef Delegacije EU u Beogradu Sem Fabrici je izjavio da je projekat ostvario neverovatne rezultate i da se razgovara o novom, koji će vredeti 3,5 miliona evra.
Ambasador Fabrici je izneo podatak da je EU od 2006. godine izdvojila 93 miliona evra za unapređenje oblasti vladavine prava u Srbiji.
Ministarka pravde Srbije Nela Kuburović je izjavila da će elektronska razmena podataka eliminisati potrebu da se informacije razmenjuju na papiru.
“Time će se ne samo skratiti trajanje sudskih postupaka, već i uštedeti značajna sredstva koja su odlazila na poštanske takes”, rekla je Nela Kuburoviæ.
Ona je navela da je tokom dvogodišnjeg projekta u 20 sudova ispravljeno više od 130.000 netačnih i nepotpunih podataka.
Na konferenciji je istaknuto da su unapređena baza sudske prakse, izrada i primena prve uspešne formule za vrednovanje predmeta po težini, i smanjenje broja starih predmeta za 765.239 u 30 osnovnih sudova, samo neki od rezultata koje je dvogodišnji projekat ostvario i doprineo efikasnijem pravosudnom sistemu u Republici Srbiji, čineći time, njenim građanima, pristup pravdi bržim i lakšim.
Projekat „Unapređenje efikasnosti pravosuđa“je počeo u februaru 2016. godine i njegove aktivnosti bile su usklađene sa prioritetima definisanim u ključnim strateškim dokumentima – Nacionalnoj strategiji reforme pravosuđa i Akcionim planom za Poglavlje 23.
Projekat je blisko sarađivao sa šest institucija Republike Srbije: Visokim savetom sudstva, Ministarstvom pravde, Vrhovnim kasacionim sudom, Državnim većem tužilaca, Republičkim javnim tužilaštvom i Pravosudnom akademijom, pružajući podršku u brojnim ključnim oblastima, kao što su smanjenje broja starih predmeta, ujednačavanje sudske prakse, pojednostavljivanje administrativnih procedura u sudovima i tužilaštvima, interoperabilnost u pravosuđu, upravljanje ljudskim resursima, ravnomerna raspodela predmeta međusudijama, informatizacija pravosudnog sistema i alternativno rešavanje sporova.