Letnja škola mi je pomogla da ostvarim veći kontakt sa drugarima i da izgradim veće samopouzdanje. Prošle godine smo učili sve što nam je išlo malo slabije, i ja sam se konkretno prijavila zbog matematike. Tada sam bila đak, a ove godine su nastavnici procenili da mogu da budem i vršnjački mentor i pomažem drugarima da usavrše informatiku i matematiku“, priča ponosno trinaestogodišnja Ljubica, učenica 7. razreda Osnovne škole „Osmi oktobar“.

Letnja škola se organizuje u okviru projekta „Premošćavanje digitalnog jaza za najugroženiju decu u Srbiji“ koji, u 30 škola, zajedno realizuju Evropska unija, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i UNICEF.

„Letnja škola nam je mnogo pomogla da uvedemo đake u narednu školsku godinu. Sa njima smo kroz razne radionice prešli gotovo sve predmete i samim tim ih podsetili na gradivo koje su radili prethodne školske godine. Nijednu radionicu nismo održali na jednom mestu. Imali smo u kabinetu hemije, matematike, u kuhinji. Imali smo i par radionica napolju, u lokalnom parku. Bio je i čas u prirodi, radili smo programiranje. Izneli smo projektore, laptopove, tablete, i povezivali smo prirodu i informatiku“, objašnjava Đorđe Pejčić, nastavnik matematike.

U Letnjoj školi, koja se održava pred kraj raspusta, nema klasičnih časova. Kako bi đaci bili motivisani da uče i redovno dolaze, nastavnici organizuju zanimljive radionice na kojima se koriste računari i tableti. Kroz takav grupni rad, shvatili su, da deca lakše komuniciraju sa drugarima i nastavnicima.

U Letnjoj školi đaci se pripremaju i za završni ispit i upis u srednju školu. I Anđela  je uz pomoć nastavnika i vršnjaka tako uspela da upiše prvu želju sa liste. Njena mama je ponosna na uspeh koji je zahvaljujući Letnjoj školi postigla.

„Kroz tu Letnju školu je promenila navike, jednostavno ona joj je dala cilj, da ide napred kao romsko dete, da ide napred uzdignute glave, i krenula je u Medicinsku školu. Zahvalna sam prvenstveno nastavnicima i direktorici.  Imala je dosta radionica i predmeta, i rekla mi je da su kroz šalu mnogo toga naučili“, kaže Milica Ilić, Anđelina mama.

Evropska unija, kao najveći donator u Srbiji, podržava modernizaciju sistema obrazovanja i usklađivanje sa standardima i praksama zemalja EU. Od 2003. godine, EU je donirala za reformu sektora obrazovanja više od 100 miliona evra – za unapređenje predškolskog vaspitanja i obrazovanja, reformu srednjeg stručnog obrazovanja i obrazovanja odraslih, renoviranje i opremanje škola i fakulteta, podršku inkluzivnom obrazovanju itd.

 

Pročitajte još:

Uklanjanje digitalnog jaza u školama