Kada je Slaviša Manić, profesor stručnih predmeta u Prehrambeno-hemijskoj školi u Nišu poslao nekoliko mejlova srodnim školama u regionu tražeći partnere za Erazmus + projekat, nije očekivao iznenađujuće brz odgovor u gotovo nekoliko minuta.
Taj odgovor stigao je iz grada Pazardžika u Bugarskoj, iz tamošnje Profesionalne gimnazije za hemijsku i prehrambenu tehnologiju, a iznenađenje koje je Manić podelio sa direktoricom niške škole Tanjom Mikić Nikolić, bilo je samo prvo pozitivno iskustvo u nizu onih koje će im doneti saradnja sa školom iz Bugarske.
„Nakon tako brzog odgovora svaki dalji kontakt bio je pre svega srdačan, prijateljski, ali i veoma profesionalan“ sa radošću govori profesor Manić i objašnjava kako je sa ovakvim partnerima bilo lako da se prvobitni planovi odloženi zbog pandemije COVID 19 virusa, naknadno realizuju sa jednakom voljom i posvećenošću.
Direktorica Prehrambeno-hemijske škole u Nišu, Tanja Mikić Nikolić, primer je novih i posvećenih lidera u domaćem obrazovanju. Koncept Job shadowing omogućio je direktorici Mikić Nikolić da zajedno sa bugarskim kolegom Todorom Džambovim uradi uporednu analizu dva obrazovna sistema kojom su utvrdili da su izazovi i primenjena rešenja identični za oba sistema. Njene namere da modernizuje nastavu u svojoj školi i da omogući veće povezivanje obrazovnog i poslovnog sektora u Nišu, jednim delom su inspirisane i iskustvima iz susedne Bugarske.
„Naš projekat Ujedinjeni u znanju predvideo je dvonedeljni boravak u partnerskoj školi u Pazardžiku tokom kojeg smo se upoznali sa specifičnostima profesionalnog i praktičnog obrazovanja u Bugarskoj. Nastava se izvodila kroz koncepte saradničke i integrativne nastave i kroz proces razvijanja funkcionalnog znanja“ pojašnjava Mikić Nikolić i posebno naglašava da je jedan od najvećih benefita ostvarene saradnje razmena dobrih praksi i promocija upotrebe novih i inovativnih metoda i tehnologija kojima se daje podrška profesionalnom razvoju učenika, nastavnika i direktora.
Mobilnost koja je ovim projektom postala realna mogućnost za učenike i nastavnike škole iz Niša je najsnažniji profesionalni i lični utisak Vesne Ristić, organizatorke praktične nastave.
„Tokom mobilnosti imali smo izuzetnu priliku da pratimo izvođenje praktične nastave u četiri kompanije koje imaju svoju proizvodnju u Pazardžiku i koje omogućavaju praktičan rad i usavršavanje đacima Profesionalne gimnazije za hemijsku i prehrambenu tehnologiju. Učenje kroz praktičan rad za učenike škole u Bugarskoj obezbeđeno je od prvog dana škole.“ dodaje Ristić, a njeno zadovoljstvo izvedenim saradničkim i uglednim časovima, kao i vežbama u praktičnom profesionalnom okruženju, dele i učenice koje su učestvovale u projektu.
Za Saru Savić, učenicu smera hemijski laborant, laboratorija je centralno mesto u obrazovanju, a upravo u Bugarskoj je imala prilike da radi u kompanijskim laboratorijama na najvišem stepenu profesionalizma i opremnljenosti. Branka Stanković, učenica smera tehničar za hemijsku i farmaceutsku tehnologiju je posebno impresionirana radom na automatskom uređaju za titraciju koji su domaćini iz Bugarske, videvši znatiželju naših učenika, demonstrirali odmah. Ne samo praktičan rad, već i i zvođenje nastave u celini ostavilo je veliki utisak na Branku:
„Čitava nastava funkcioniše povezivanjem nastavnih jedinica kroz obrađivanu temu što olakšava učenje kroz povezivanje usvojenih znanja.“
Mara Ćirić, nastavnica stručnih predmeta dodaje da su tokom boravka u Pazardžiku učenici redovno ocenjivani kroz procenu njihovog napredovanja i evaluacione listove i da su svi s dobili najviše ocene.
Utisci sa projekta Ujedinjeni u znanju nisu samo profesionalni. Srdačnost domaćina iz Bugarske i ostvarena bliskost između učenika i nastavnika posebna su priča o ovom projektu. Prilika da otputuju i upoznaju svoje vršnjake i buduće kolege iz Bugarske, za niške đake je veliko lično iskustvo i prilika da prošire svoje vidike i obogate svoj život novim prijateljstvima.
Priliku da uzvrate gostoprimstvo, niški nastavnici i đaci imaće uskoro, kada kolege iz Profesionalne gimnazije za hemijsku i prehrambenu tehnologiju iz Pazardžika posete njihovu školu u Nišu. Sudeći po utiscima sa projekta, lična i profesionalna prjateljstva stečena u Bugarskoj postaće trajna i veoma čvrsta.
Pročitajte još:
Erazmus+ je program Evropske unije koji obezbeđuje finansiranje projekata za saradnju u tri oblasti: obrazovanje, mladi i sport. Za promovisanje i sprovođenje programa Erazmus+ u Srbiji u oblasti obrazovanja, obuka i mladih, nadležna je Fondacija Tempus. Republika Srbija od konkursnog roka za 2019. godinu učestvuje u programu kao punopravna članica.