„Avanture šivenja u Toskani“ počinju danas u Firenci.
Podržan od strane UNESCO-a kroz inicijativu Kulturno i kreativno nasleđe za Zapadni Balkan (CC4WBs), uz finansijsku podršku Evropske unije, projekat ima za cilj da podstakne dijalog na Zapadnom Balkanu unapređenjem kulturnog i kreativnog sektora, čime se povećava socio-ekonomski uticaj u regionu.
Ključni akteri projekta su dve umetnice: profesorka Nadia Albertini iz Pariza i profesorka Vesna Todorovski iz Beograda. Kroz svoje radionice i edukativne ture po muzejima Toskane, one će razmeniti originalne motive iz Srbije i Italije u cilju očuvanja nematerijalne kulturne baštine, uključujući prenos motiva sa odevnog predmeta na predmete za enterijer, kao i izradu renesansnog cvetnog motiva Botičelija u tehnici srpskog veza.
Nadia Albertini je francusko-meksička dizajnerka veza i tekstila sa sedištem u Parizu. Radila je za brojne modne kuće, kao što su Chloé, Chanel, Balmain i Schiaparelli. Trenutno je angažovana na raznim projektima u Parizu, Singapuru, Firenci i Mumbaju.
Profesorka Vesna Todorovski, nakon uspešne dvadesetogodišnje karijere na Dizajnerskoj školi u Beogradu, fokusirala se na uspostavljanje inovativnog poslovnog modela koji ima za cilj obnovu starih veština sa bogatom tradicijom i osnaživanje zanatlija u zemljama Zapadnog Balkana. Autor je i koordinator brojnih projekata na nacionalnom i evropskom nivou u oblasti edukacije o nematerijalnoj kulturnoj baštini, član je saveta za kulturu Fondacije “Michelangelo” iz Ženeve.
Po povratku u Beograd, planira se organizacija radionica veza koje će sadržati elemente naučene tokom razmene u Firenci. Ove radionice omogućiće učesnicima da primene nova znanja i tehnike, čime ćemo dodatno osnažiti lokalnu zajednicu i podstaći interesovanje za tradicionalne tekstilne tehnike.
“Ovaj projekat slavi bogatu tradiciju ručnog rada na Balkanu, koja je još uvek nedovoljno otkrivena i predstavljena u EU. Kroz inovaciju i edukaciju pruža priliku za razmenu znanja i iskustava između umetnika sa Balkana i kolega iz Evropske unije, promovišući našu nematerijalnu kulturnu baštinu na međunarodnoj sceni”, rekla je prof. Vesna Todorovski, trener na projektu.
Projekat „Stitching Adventure in Tuscany“ predstavlja nastavak izložbe i radionica održanih u Muzeju staro selo Sirogojno u julu 2022. godine, a nakon završetka u Firenci, planirane su nastavak radionica u Beogradu tokom 2025 godine.
Pročitajte još:
https://europa.rs/predstavljena-nagrada-dobrila/