Potrošači energije u Srbiji imaće sigurnije i raznovrsnije snabdevanje prirodnim gasom nakon što proradi gasni interkonektor Srbija – Bugarska.
U Trupalama kod Niša, svečanosti završetka radova na interkonektoru, koji najvećim delom finansira Evropska unija, prisustvovali su predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Bugarske Rumen Radev, predsednik Azerbejdžana Ilhan Alijev i ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre.
„EU je snažno podržala ovaj projekat diverzifikacije energetskih izvora Srbije i okončanja njene pune zavisnosti od ruskog gasa. Zemlje članice EU su značajno smanjile svoju zavisnost od ruskog prirodnog gasa, jer su nam potrebni pouzdani dobavljači. Ova prekretnica je deo sveukupne podrške koju je EU pružila Srbiji u energetskom sektoru za poboljšanje života građana Srbije“, rekao je ambasador Žiofre.
Ministarka energetike i rudarstva Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je izgradnja gasnog interkonektora sa Bugarskom važna za građane i privredu, kao i da je to veoma značajan i veliki međunarodni projekat za pozicioniranje Srbije na gasnoj mapi Evrope.
„Zemlje koje su se pokazale kao najotpornije u energetskoj krizi su one koje su imale više izvora snabdevanja, a to je upravo ono što ovim projektom obezbeđujemo. Bez infrastrukture i fizičkih radova nema gasifikacije, nema mogućnosti za bolje povezivanje bez saradnje sa drugim državama“, rekla je ministarka Đedović Handanović.
Srbija će dobiti novi deo infrastrukture koji će je povezati sa tržištima gasa kojima ranije nije imala pristup. Isporuku gasa iz Azerbejdžana ranije je dogovorila Vlada Srbije, dok je TNG terminal u grčkom Aleksandrupolisu u izgradnji.
Pored Niša, gasovod će obuhvatiti i još 3 merno-regulacione stanice gasa u Beloj Palanci, Pirotu i Dimitrovgradu, čime će ova tri grada i regiona Srbije – njihovi građani, škole, bolnice, preduzeća, imati pristup snabdevanju gasom, za grejanje i industrijsku proizvodnju. Radovi na izgradnji počeli su u januaru 2022.
Projekat izgradnje gasnog interkonektora Niš – Dimitrovgrad – Bugarska finansira se delom kroz donaciju EU, u iznosu od 49,6 miliona evra, kao i 25 miliona evra povoljnog kredita Evropske investicione banke koji će Srbija platiti za deo gasovoda koji prolazi kroz Srbiju. Za pripremne radove i projektovanje Republika Srbija je izdvojila 15 miliona evra i 7,5 miliona evra.
Snabdevanje gasom je važno za građane i privredu. Gas delimično obezbeđuje grejanje domova kao i funkcionisanje brojnih industrija. Trenutno na gas odlazi 13 odsto potrošnje primarne energije u Srbiji i može se dobiti samo sa dve ulazne tačke – preko gasovoda Balkanski tok i iz Mađarske.
Gasni interkonektor, koji povezuje gasne mreže Srbije i Bugarske, podstaći će diversifikaciju izvora energije u Srbiji i regionu Zapadnog Balkana, omogućavajući Srbiji sigurnije i stabilnije snabdevanje iz različitih sistema gasne mreže.
Evropska unija je najveći donator Srbije u oblasti energetike, u koju je investirala preko milijardu evra bespovratnih sredstava od 2000. godine. Na početku 2023, EU je Srbiji obezbedila paket energetske podrške vredan 165 miliona evra, kako bi se građani i mala i srednja preduzeća lakše nosili sa rastućim cenama energije i zelenom tranzicijom. Dodatno je odobreno 31,2 miliona evra za izgradnju novog vetroparka Kostolac (kredit KfW-a od 81,8 miliona evra) i 16,1 milion evra za rekonstrukciju hidroelektrane Vlasina (kredit EBRD 61,6 miliona evra).