Povodom 25. oktobra, Evropskog dana pravde, kancelarija Saveta Evrope u Beogradu i Delegacija Evropske unije u Srbiji bili su domaćini razgovora sa sudijom Dragomirom Milojevićem, vršiocem dužnosti predsednika Vrhovnog kasacionog suda i predsednikom Visokog saveta sudstva (VSS) i drugim članovima VSS-a izabranim od strane kolega. Tema diskusije su bili zajednički planovi Evropske unije i Saveta Evrope usmereni na jačanje nezavisnosti i efikasnosti pravosuđa, u saradnji i kroz koordinaciju sa najvišim zvaničnicima sudske vlasti u Srbiji.

Šef kancelarije Saveta Evrope u Beogradu Tobajas Flesenkemper je tokom svog obraćanja podsetio da se Srbija obavezala na sprovođenje važnih ustavnih reformi čiji je cilj jačanje nezavisnosti i nepristrasnosti pravosuđa. On je istakao da pomenute reforme predstavljaju prioritet u radu Narodne skupštine i Vlade.

Leoneta Pajer, predstavnica Delegacije EU u Srbiji, istakla je da je vladavina prava jedan od ključnih prioriteta u pristupnim pregovorima i da je stoga depolitizacija pravosuđa i jačanje njegove nezavisnosti moraju ostati ključni ciljevi. Citirajući najnoviji Izveštaj o napretku, ona je pohvalila sudove zbog „kontinuiranih napora da smanje broj starih izvršnih predmeta i da usaglase sudsku praksu,“ ali je takođe podsetila da je u Izveštaju prepoznato da „se zastoj u usvajanju ustavnih amandmana negativno odražava na usvajanje relevantnog sudskog zakonodavstva koje je neophodno kako bi se unapredila nezavisnost pravosuđa.“

Vršilac dužnosti predsednika Vrhovnog kasacionog suda i predsednik VSS-a sudija Milojević je ukazao na to da izveštaj ukazuje na pritiske koji se vrše na pravosuđe. On je naglasio da su ti pritisci postali perfidniji, da se javljaju u različitim oblicima te da u poslednje vreme uključuju i prekomerni uticaj posredstvom društvenih mreža. Kao jedan od problema, Milojević je istakao činjenicu da sankcije nisu izrečene protiv narodnih poslanika i predstavnika izvršne vlasti koji krše Kodeks ponašanja, a koji je usvojen od strane Narodne skupštine i Vlade.

Sastanak je nastavljen razgovorom i prezentacijom o analizi raskoraka u pogledu sprečavanja prekomernog uticaja na sudije ponaosob i pravosuđe u celini, koju su izradili konsultanti Saveta Evrope. Predstavljen je i niz preporuka za dalje jačanje unutrašnjih mehanizama u okviru Visokog saveta sudstva a u cilju borbe protiv prekomernih uticaja na pravosuđe. Predsednik Milojević i drugi članovi VSS-a su pozdravili preporuke čiji je cilj unapređenje njihove delotvornosti za rešavanje izazova sa kojim je suočena nezavisnost pravosuđa i složili se da će taj proces nastaviti uspostavljanjem radne grupe za analizu ekspertskih zaključaka i pronalaženje načina da se te sugestije inkorporiraju u relevantna podzakonska akta VSS-a.

Sastanak je održan u okviru projekta „Jačanje nezavisnosti i odgovornosti pravosuđa“ koji je deo Horizontalnog instrumenta za Zapadni Balkan i Tursku II, inicijative za saradnju koju finansiraju Evropska unija i Savet Evrope, a čiji je cilj pružanje pomoći zemljama regiona Zapadnog Balkana da usvoje i primene standarde Saveta Evrope i pravne tekovine Evropske unije u okviru procesa proširenja.

Pomoć Evropske unije sektoru vladavine prava, reformi pravosuđa i unutrašnjih poslova je u proteklih šest godina dostigla ukupno 163 miliona evra. Kada je u pitanju sektor pravosuđa, aktuelna pomoć EU pravosudnoj reformi iznosi 13,5 miliona evra.

***

Inicijativu za obeležavanje Evropskog dana pravde su u junu 2003. pokrenuli zamenici ministara Saveta Evrope i Evropska komisija. Ovaj dan se obeležava 25. oktobra nizom događaja koje organizuju članice Saveta Evrope sa ciljem približavanja pravde građanima, informisanja građana o njihovim pravima kroz simulaciju procedura i informativne sesije za studente, zaposlene u pravosuđu i javnost, kao i otvaranjem vrata sudova za posetioce.