„Srbija je zabeležila održivi napredak na putu ka EU, što je i dovelo do otvaranja prva četiri poglavlja, a što potvrđuje strateški cilj Srbije da se približi Uniji“, izjavio je šef delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport nakon što je srpskom premijeru Aleksandru Vučiću predao najnoviji izveštaj Evropske komisije (EK) o Srbiji.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare, Devenport je pohvalio napore Srbije u uređenju javnog sektora, podršku privredi u vidu ambicioznih reformi, dolazak stranih investirora.

„To je podržano reformama u vladavini prava i stvaranjem novih radnih mesta, kao i izgledima za bolje plate“, rekao je ambasador Davenport.

FoNet

FoNet

On je naveo da je EU najveći partner po pitanju investicija i povoljnih zajmova, dodajući da EU investira i u omladinu Srbije, kojoj omogućava da studira u inostranstvu.

Davenport je rekao da Srbija ima konstruktivnu ulogu u reginu, doprinosi miru i pomirenju i da će nastaviti sa tom ulogom, a to je, navodi, suštinsko načelo u EU koje gaji među partnerima.

„Upravo zato treba ostati posvećen normalizaciji odnosa sa Kosovom“, rekao je Davenport.

Navodeći da je Srbija imala konstruktuivnu ulogu u rešavanju migrantske krize, Davenport je najavio da će uskoro sa ministrom Aleksandrom Vulinom potpisati ugovor o dodatnoj finansijkoj pomoći EU.

On je rekao i da će EU podržavati reforme u Srbiji koje se tiču borbe protiv organizovanog kriminala, navodeći da će EU stajati uz Srbiju ne samo u lepim već i u težim vremenima.

„Moja delegacija je spremna da podrži Srbiju na svaki mogući način da se sprovedu preporuke iz ovogodišnjeg izveštaja i da se ide korak dalje za ubuduće“, rekao je Davenport i dodao da će delegacije EU, kao što je radila u slučaju poplava, nastaviti da pruža sektorsku podršku Srbiji.

Vučić: Važno je što u gotovo svim poglavljima ostvarujemo napredak

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je da je izveštaj EK o napretku Srbije ka EU u dobroj meri realističan i ozbiljno sastavljen, te da je za nas veoma važno što u gotovo u svim poglavljima ostvarujemo napredak.

On je napomenuo da ne mora da se saglasi sa svakom stvari koja je napisana u Izveštaju, ali da je i to normalno.

Kako je rekao, važno je i da se visoko ocenjuje naša politička uloga u regionu, kao i u migrantskoj krizi: „Ono što je za nas od najvišeg značaja je to da i EU i Svetska banka i MMF prepoznaju odlične rezutlate srpske ekonomije. I u izveštaju kažu da je rast veći od očekivanog i da imamo ogroman broj investitora zahvaljujući boljem i promenjenom poslovnom ambijentu“, rekao je Vučić.

Predsednik Vlade je dodao da je pred našom zemljom da uradi još mnogo toga, da učini pravosuđe efikasnjim.

FoNet

FoNet

Kada je reč o Poglavlju 31 (spoljna, bezbednosna i odbrambena politika), premijer Vučić je rekao da je video primedbe u vezi sa saradnjom Srbije sa Haškim tribunalom u slučaju zahteva za izručenje tri člana Srpske radikalne stranke, kao i analizu odnosa Srbije sa SAD, Rusijom i Kinom.

Vučić je zahvalio Evropskoj uniji na novčanoj pomoći koja je stigla u našu zemlju tokom poplava 2014, ali i znanju koje je preneto našim državnim činovnicima.

„To je za nas jednako važno kao i novac“, rekao je Vučić.

„Srbija je na evropskom putu, želimo da budemo deo evropskog društva i za to ćemo se boriti, jer hoćemo da budemo deo najboljih i da nam napreduje ekonomija“, rekao je Vučić.

Kada je reč o dijalogu sa Prištinom, Vučić je rekao da očekuje pomake u budućnosti, poručivši da ne valja ništa što se ostavlja „zaleđeno“ i nerešeno, jer će onda to ostati na našoj deci da rešavaju. Premijer je dodao i da je Srbija lojalan partner Evropskoj uniji i da je uveren da mnogi predstavnici različitih EU zemalja u to mogu da se uvere.

„Pred nama je težak posao. Nadam se brzom otvaranju poglavlja, a da posle toga određena i zatvorimo. Ali potpuno sam siguran da Srbija brzo i nedvosmisleno korača na svom evropskom putu ka punopravnom članstvu u EU“, zaključio je Vučić.

On je izrazio nedoumicu u vezi s pojedinim ocenama iz izveštaja Evropske komisije, navodeći kao primer deo koji se odnosi na Poglavlje 31, a u kojem se spominje saradnja Srpske napredne stranke i stranke Jedinstvena Rusija.

„Video sam analizu naših odnosa sa SAD, Rusijom, Kinom… U odnosima s Rusijom nisam sasvim razumeo zašto se govori o sporazumima koje ima SNS sa Jedinstvenom Rusijom i ne vidim kakve to veze ima sa analizom državne politike“, primetio je Vučić i dodao da, svejedno, prihvata i to, „jer nije dat poseban vrednosni sud“, a da prihvata i taj vrednosni sud.

Mnogo je, međutim, važnija poruka zahvalnosti Uniji koja, kako je ocenio, u teškim i kriznim situacija pomaže Srbiji.

„Zahvalnost svakako dugujemo, i posle poplava, ali i svake teške situacije i krize u koju smo upadali. Zahvalan sam građanima Evropske unije i to ne samo na novcu, već i na podršci koju nam pružaju“, poručio je premijer.

Davenport: Do kraja godine se očekuje otvaranje novih poglavlja

FoNet

FoNet

Na pitanje novinara o otvaranju novih poglavlja u pregovorima o pridruživanju Srbije i EU, šef Delegacije EU Majkl Davenport je odgovorio da su od prošlogodišnjeg izveštaja otvorena četiri poglavlja i „očekujemo da do kraja godine budu otvorena naredna“.

Davenport je naveo i da je Evropska komisija preporučila da se otvori poglavlje 5 o javnim nabavkama, a da je sada na zemljama članicama da se izjasne o tome.

„To je vrlo važno poglavlje, i to ne samo zbog transparentne i profesionalne prakse u javnim nabavkama, već i zbog važnosti koju to poglavlje ima u borbi protiv korupcije“, rekao je on.

Davenport je kazao i da će nastaviti vrlo intenzivan rad sa Vladom Srbije na implementaciji poglavlja 23 i 24 koja su otvorena u julu, ali i u drugim oblastima.