Sredstvima Evropske unije – iz bespovratnih IPA fondova i iz kredita Evropske investicione banke u iznosu od 1.55 miliona evra, rekonstruisana je zgrada Osnovnog suda u Kraljevu koja je pretrpela ozbiljna oštećenja u zemljotresu u novembru 2010. godine.
Svečanosti otvaranja obnovljene zgrade Osnovnog suda su prisustvovali ministarka pravde Nela Kuburović, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Mateja Norčič Štamcar, predsednica Osnovnog suda Zlata Đorđević, javni tužilac u Kraljevu Snežana Džamić kao i gradonačelnik Kraljeva Predrag Terzić.
Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Mateja Norčič Štamcar je navela da Delegacija radi niz konkretnih projekata koji su usmereni na bolju efikasnost pravosuđa, i navela da je „samo iz donacija investirano više od 700,000 evra za opremanje sudova sa više od 950 kompjutera i brojnim skenerima, štampačima, serverima i druge IT opreme”.
Ona je istakla da se ova pomoć ne može posmatrati izolovano od procesa pristupnih pregovora, u kojima je već otvoreno poglavlje 23 i podsetila na reči evropskog komesara za susedsku ppolitiku i pregovore o proširenju Johanesa Hana koji je nedavno istakao da „tempo kojim Srbija vodi pristupne pregovore u stvari zavisi od dokazane sposobnosti same Srbije da sprovodi reforme, naročito u oblasti vladavine prava“.
„Vladavina prava očigledno ostaje ključni prioritet za Srbiju što je potvrđeno i novim pristupom Evropske unije koji se fokusira na poglavlje 23. Pokazalo se da su reforme u oblasti vladavine prava kompleksnije i potrebno je više vremena da daju rezultate” rekla je Norčič Štamcar.
Strategija EU za podršku Srbiji u reformi vladavine prava u skladu je sa Nacionalnom strategiju za reformu pravosuđa usvojenom 2013 godine. Strategija podrazumeva i nužnost infrastrukturnih ulaganja u zgrade sudova i tužilaštava u cilju rešavanja problema manjka sudnica i tužilačkih kabineta, zahvaljujući čemu će svaki sudija imati više vremena za suđenje, vreme između saslušanja će biti skraćeno, a istražni postupci će biti značajno ubrzani.
Većina sudskih i tužilačkih objekata u Srbiji je stara između 30 i 60 godina, a u proteklih 20 i više godina su je njihovo održavanje bilo minimalno. Osnovni sud u Kraljevu je tokom zemljotresa u novembru 2010. pretrpeo značajna oštećenja a sada je rekonstrukcijom proširen prostor i omogućeno održavanje većeg broja suđenja i saslušanja što podići će produktivnost osoblja i smanjiti broj zaostalih predmeta i vreme koje je potrebno za dostizanje pravde.
Kada je reč o bezbednosti, obezbeđene su sobe za svedoke i sigurni prolazi zahvaljujući kojima je moguće bezbedno sprovođenje pritvorenika do sudskih prostorija, a ugrađene su i sigurnosne kamere. Takođe, obezbeđen je fizički pristup osobama sa invaliditetom
Radovi na rekonstrukciji realizovani su u skladu sa nedavno usvojenim zakonodavstvom vezanim za standarde energetske efikanosti, zahvaljujući čemu je omogućeno izdavanje energetskog „pasoša“ za ovaj objekat.