Veća transparentnost i unapređenje kvaliteta informacija, kao osnovni faktori jačanja integriteta i obnove poverenja u pravosuđe, istovremeno su i indkatori odgovornosti i obaveza sudova u komunikaciji sa medijima i javnošću.
Projekat „Unapređenje efikasnosti pravosuđa“ je u saradnji sa Pravosudnom akademijom Republike Srbije organizovao 12 interaktivnih radionica, u periodu između februara i juna tekuće godine, za svih 66 sudova u Republici Srbiji, sa ciljem da portparolima sudova pomogne da razviju specifične veštine zahvaljujući kojima će moći da uspešno i na profesionalan način izveštavaju o radu sudova. Izrada komunikacionih strategija, profesionalno izveštavanje, komunikacija na društvenim i elektronskim medijima, javni nastup i odnosi sa javnošću u vanrednim okolnostima, neke su od tema koje kojima su se radionice bavile kroz praktične vežbe, studije slučaja i diskusije.
Na osnovu povratnih informacija učesnika, izrađen je priručnik pod nazivom „Vodič za profesionalnu i uspešnu komunikaciju sudova sa javnošću” koji je osmišljen tako da pruži da dodatnu pomoć predstavnicima sudova u njihovom radu, odnosno komunikaciji sa medijima, a samim tim i da poboljša razumevanje rada pravosudnih organa i sliku koju korisnici sudova i šira javnost imaju o efikasnosti ovih organa.
Današnja konferencija, koja je organizovana u cilju promocije priručnika, okupila je predsednike i portparole sudova, kao i predstavnike Pravosudne akademije i Vrhovnog kasacionog suda.
Direktor Pravosudne akademije, Nenad Vujić, otvorio je konferenciju rečima: „Podrška Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji je značajna i to ne samo u finansijskom smislu – imajući u vidu ogromnu vrednost projekata koje finansira EU – već i u smislu mogućnosti koje je otvorila zaposlenima u sudovima da se upoznaju sa dobrim praksama, pristupe zakonodavnim aktovima EU i uče iz njih i rade sa visokim kvalifikovanim stručnjacima“, poručio je Vujić pozdravljajući učesnike.