Gimnazija „Miloš Savković“ u Aranđelovcu će 13. februara ugostiti Romana Hakena, člana Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta, sa kojim će se pripremati za učešće u konferenciji „Tvoja Evropa, tvoj glas„ (YEYS), omladinskoj skupštini koja se održava 15. i 16. marta 2018.
Trideset tri škole iz cele Evrope, odnosno iz 28 država članica EU i pet zemalja kandidata, posetiće Brisel i pred evropskim institucijama govoriti o svom viđenju uloge kulture u evropskoj budućnosti. Učenici će razvijati i razmenjivati ideje, debatovati i glasati za tri predloga koja će evropske institucije uzeti u obzir prilikom kreiranja politika.
Roman Haken će učenicima pomoći da za martovsku konferenciju pripreme odgovore na neka od ključnih pitanja koja se tiču budućnosti evropske kulture:
- Šta je evropska kultura: da li je samo zbir nacionalnih tradicija ili postoje zajedničke vrednosti koje nas čine Evropljanima?
- Koja je uloga kulture i kulturne razmene u životima učenika?
- Šta Evropska unija može da uradi kako bi promovisala kulturu (u kinematografiji, muzici, plesu, književnosti, pozorištu itd) i bolje zaštitila lokalitete kulturne baštine?
- Koju ulogu bi kultura mogla da igra u ekonomskom preporodu evropskih regiona i gradova?
- Koje mogućnosti bi taj preporod mogao da otvori za mlade u smislu zapošljavanja?
Događaj pod nazivom „Tvoja Evropa, tvoj glas!” organizuje Evropski ekonomski i socijalni komitet, koji predstavlja glas civilnog društva Evrope, a ova manifestacija je ujedno i vodeći događaj Komiteta posvećen mladima. Evropski ekonomski i socijalni komitet putem ove inicijative nastoji da se stavovi, iskustva i ideje mladih čuju i inkorporiraju u kreiranje politika EU.
Roman Haken je član Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta od 2006. i aktivno učestvuje u Grupi različitih interesa.
Više detalja o konferenciji YEYS2018 je dostupno na zvaničnoj internet stranici događaja kao i na video snimku sa prošlogodišnje konferencije.
Evropski ekonomski i socijalni komitet predstavlja različite ekonomske i socijalne komponente civilnog društva. Komitet je savetodavno telo uspostavljeno 1957. Rimskim ugovorom. Savetodavna uloga Komiteta njegovim članovima, a samim tim i organizacijama koje oni predstavljaju, omogućuje da učestvuju u procesu donošenja odluka u EU. Komitet ima 350 članova iz cele Evrope, koje imenuje Savet Evropske unije.