Obraćanje predsednika Evropske komisije, Žozea Manuela Barosa, nakon vanrednog sastanka šefova država i vlada EU o Ukrajini, 6. marta 2014.

Baroso: “Predsednik Evropskog saveta, Herman van Rompuj, je upravo predstavio važan zaključak koji je jednoglasno usvojen od strane šefova država i vlada EU. Evropska komisija snažno podržava ovaj zaključak. Ja neću ponavljati ovo što je upravo rečeno, samo mi dozvolite da naglasim dve, tri tačke koje su direktno povezane sa nadležnošću Evropske komisije.

Pre svega, kao što je pomenuo predsednik Evropskog saveta, naš glavni prioritet je sporazumno i mirno rešenje aktuelne krize.

Evropa je spremna da učini što je u njenoj moći kako bi doprinela sporazumnom rešenju koje će poštovati volju naroda Ukrajine.

Evropska unija je danas takođe prenela i važnu poruku podrške premijera Jacenjuka i njegove Vlade. A putem Vlade, poruka je preneta i građanima Ukrajine. Ne samo da smo potvrdili obavezu Evropske unije za potpisivanjem Sporazuma o pridruživanju – koje uključuje i Duboku i sveobuhvatnu zonu slobodne trgovine – već smo odlučili i da vrlo brzo potpišemo sva politička dokumenta, pošto smatramo da je ovo stvar prioriteta. Ovo prvenstveno podrazumeva generalne principe, deo o saradnji i Zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici Sporazuma o pridruživanju. Ovo će učvrstiti političku zajednicu Evropske unije i Ukrajine.

Takođe smo izrazili i spremnost da podržimo Ukrajinu u procesu stabilizacije ekonomske i finansijske situacije. Drago mi je da je prezentacija paketa pomoći Evropske unije u iznosu od 11 milijardi evra, danas naišla na odobrenje svih šefova država i vlada. Premijer Ukrajine je izrazio zahvalnost za ovaj supstancijalni paket podrške.

Sada je implementacija ključna. Kako možemo da je sprovedemo najbrže i najefikasnije?

Ovaj paket neposrednih kratkoročnih i srednjoročnih mera pomoći, nudi finansijsku, ekonomsku, trgovinsku i tehničku pomoć Ukrajini. Podsećam da će 3 milijarde evra ove pomoći biti direktno povučeno iz budžeta EU u cilju podrške demokratskih reformi i modernizacije ekonomije u državi.

Od presudne je važnosti da su reforme, za koje je pomoć vezana, u apsolutnoj nedležnosti ukrajinskih vlasti i da su deo nacionalnog programa reformi zemlje.

Ovim paketom možemo mnogo da pomognemo Ukrajini, paketom koji uključuje i podršku finansijskih institucija u EU, na prvom mestu EIBa i EBRDa. Ovaj paket je deo širih evropskih i međunarodnih napora zemalja članica, ali i naših međunarodnih partnera, MMFa i Svetske banke.

Komisija je takođe spremna – a danas je dobila i podršku – da radi brzo na usvajanju predloga unilateralnih trgovinskih mera u narednim nedeljama. Ovo će Ukrajini uštedeti stotine miliona u uvoznim dažbinama. Našim prijateljima u Ukrajini ovo može mnogo pomoći.

Još jedan problem o kom smo razgovarali je energetska bezbednost. Zato što je ona ključna za stabilnost i bezbednost Ukrajine. Ubrzaćemo rad na povratnim tokovima gasa i modernizaciji tranzitnog sistema.

Da zaključim: Ovo je sasvim sigurno najozbiljnija situacija sa koje se evropski kontinent suočio poslednjih godina u pogledu stabilnosti i pretnji miru. Našim građanima i narodu Ukrajine moramo da pokažemo da smo dorasli zadatku.

Verujem da današnji zaključak, jednoglasno odobren od strane šefova država i vlada, potvrđuje snažnu volju Evropske unije. Danas, Evropska unija ulaže napor kako bi podržala demokratski izbor naroda Ukrajine i kako bi obezbedila mir i stabilnost u Evropi.”