Šest žena iz opštine Ćićevac prošlo je obuku za brigu o osobama sa intelektualnim i mentalnim poteškoćama u okviru projekta „Razvoj sveobuhvatnog sistema podrške samostalnom življenju u zajednici u Centralnoj Srbiji“ koji finansira Evropska unija. Projekat je usmeren na uspostavljanje održivih i kvalitetnih usluga „pomoć u kući“ za odrasle korisnike sa intelektulanim i mentalnim poteškoćama uz obezbeđenje novih radnih mesta na poslovima socijalne zaštite.

Dušica Radovanović (58) sa intelektualnim i mentalnim poteškoćama živi sama u porodičnoj kući u Stalaću, selu u opštini Ćićevac. Poslednjih dana decembra 2014. u dvorištu napadao sneg, stegla hladnoća. O ovoj ženi brine njena rođena sestra, ali u poslednja dva meseca brigu vodi i Jasmina Milićević, negovateljica koja svakodnevno, u trajanju od po dva sata, boravi sa Dušicom.

Najuspesniji39

Jasmina je sa još pet žena iz opštine Ćićevac prošla obuku za brigu o osobama sa intelektualnim i mentalnim poteškoćama i kaže da je nakon dve decenije „čekanja na birou za posao“ napokon „srećna jer ima posao, a pomaže drugima“.

Ona i ostalih pet negovateljica vode brigu o 24 korisnika sa intelektulanim i mentalnim poteškoćama sa područja opštine Ćićevac kojima se pruža podrška u okviru projekta „Razvoj sveobuhvatnog sistema podrške samostalnom življenju u zajednici u Centralnoj Srbiji’‘ koji finansira Evropska unija. Projekat je usmeren na uspostavljanje održivih i kvalitetnih usluga „pomoć u kući“ za odrasle korisnike sa intelektulanim i mentalnim poteškoćama uz obezbeđenje novih radnih mesta na poslovima socijalne zaštite.

Ovaj projekat zajednički realizuju nevladina organizacija Centar za društveno ekonomski razvoj (CDER) iz Jagodine sa Gradom Jagodina, Opštinom Ćićevac i Opštinom Žabari u partnerstvu sa pružaocima socijalnih usluga – Gradskim centrom za socijalni rad Jagodina, Crvenim krstom Ćićevac i Centrom za socijalni rad Žabari. Svrha usluge „pomoć u kući“ je podrška korisnicima u zadovoljavanju svakodnevnih životnih potreba, kako bi se unapredio ili održao kvalitet života. Usluga je namenjena osobama sa intelektulanim i mentalnim poteškoćama usled kojih nisu u stanju da nezavisno žive u svojim domovima bez redovne pomoći u aktivnostima dnevnog života, nege i nadzora, pri čemu je porodična podrška nedovoljna ili je nema.

Najuspesniji40

Prema rečima Slavice Salman, sekretara Crvenog krsta (CK) Ćićevac pružanje usluga „pomoć u kući“ u Ćićevcu počelo je u novembru 2014. i trajaće 14 meseci. „Mi smo u CK Ćićevac veoma zadovoljni kako se projekat odvija i na osnovu saradnje sa Centrom za socijalni rad, Domom zdravlja Ćićevac, mesnim kancelarijama i terenskog rada, realno je očekivati da će se broj korisnika ove usluge povećati. Za sada uslugu ‘pomoć u kući’ pruža 6 negovateljica u našoj opštini“, kaže Salman i dodaje da bi bilo korisno da lokalna zajednica pokaže više razumevanja i podrške za ove aktivnosti.

„Jasmina dođe kod mene, pomaže mi u kući, pijemo kafu, pričamo, ona očisti sneg, donese mi lekove“, kaže Dušica i ne krije zadovoljstvo što joj je kuća puna gostiju. „Svaki dana sam sama, a sad je zima i teško je“, priča ona i dodaje da joj dolazak Jasmine puno znači.

„Usluga ‘pomoć u kući’ koja se razvija u ovom projektu je inovativna. Iako je odavno prisutna u Srbiji kao i na području Ćićevca, Jagodine i Žabara, do sada nije pilotirana za pružanje korisnicima sa intelektulanim i mentalnim poteškoćama, tako da će projekat obezbediti važan doprinos proceni primenjivosti ove usluge na nove korisničke grupe“, kaže Ivan Mladenović iz CDER-a Jagodina.

Najuspesniji41

Ukupna vrednost projekta je 166.589 evra, od čega učešće Evropske unije iznosi 141.601 evra, dok razlika predstavlja lokalno sufinansiranje. Projekat je počeo u julu 2014. i trajaće 18 meseci, do početka 2016.

Evropska unija dodelila je više od 2,3 miliona evra bespovratnih sredstava ustanovama socijalne i zdravstvene zaštite, organizacijama civilnog društva i lokalnim samoupravama u Srbiji koje su učestvovale na konkursu „Podrška deinstitucionalizaciji i socijalnom uključivanju osoba sa mentalnim i intelektualnim poteškoćama“ u okviru projekta Otvoreni zagrljaj. Bespovratna sredstva dodeljena su za 19 projekata. Cilj projekata je unapređenje položaja korisnika rezidencijalnih ustanova koji imaju intelektualne i mentalne poteškoće i stvaranje uslova za njihovo uključivanje u društvo i lokalnu zajednicu