U procesu pristupanja Evropskoj uniji, pregovori u poglavlju 27, koje se odnosi na životnu sredinu i klimatske promene, predstavljaju jedno od najtežih pitanja i najmanje usaglašenih poglavlja. Član Tima Evropa Aleksandar Macura jedan je od učesnika tribine o uticaju klimatskih promena na brzinu približavanja Srbije EU, koju organizuju nedeljnik „Vreme” i Fondacija „Hajnrih Bel”.
Kako se klimatske promene percipiraju u srpskoj javnosti? Kako će političke odluke u oblasti životne sredine uticati na tok pregovora? Koliko je to pitanje „tehničko“ a koliko „političko“? Kolika je ekonomska cena ovakvog usaglašavanja? Kako je klimatska politika povezana sa svim drugim oblastima a pre svega sa poglavljem 15 koje se odnosi na energetiku? Kakav je energetski bilans Srbije, a kakav njen uticaj na emiciju CO2? Koliko je pitanje klimatskih promena presudno za same pregovore sa EU?
Krajem oktobra Evropski savet je postigao dogovor o političkom okviru za klimu i energetiku do 2030. godine, uključujući i smanjenje emisije gasova staklene bašte za najmanje 40 procenata.
Da li je Srbija u stanju da dostigne ciljeve koje je Unija u oblasti klimatskih promena postavila pred svoje članice do 2020. i 2030-e godine? Kakve su posledice nedovoljno aktivne klimatske politike? Učesnici tribine, koji dolaze iz nadležnih institucija, nevladinog sektora i međunarodnih organizacija, pokušaće da odgovore na niz strateških pitanja.
Pored Aleksandra Macure, na tribini učestvuju i Danijela Božanić iz Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, Vladimir Đurđević sa Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Damjan Rehm Bogunović iz Fondacije Hajnrih Bel.
Tribina se odžava 19. novembra u 18 sati u Naučnom klubu Centra za promociju nauke u Knez Mihailovoj 5/II.
„Tim Evropa“ je nezavisna mreža eksperata specijalizovanih za teme vezane za EU.