Polaznici Evropske debatne škole u sredu su u Skupštini Srbije razmenili stavove na temu „Evropska unija treba da nastavi sa politikom proširenja“ i većina prisutnih srednjoškolaca se opredelila za stav „opozicije“ – da bi EU morala da nastavi proces proširenja, ali sporijim tempom.
Evropsku školu debate organizuje debatna akademska mreža Otvorena komunikacija, u saradnju sa EU. U parlamentu je više od 20 srednjoškolaca iz više gradova u Srbiji dobilo diplome, povodom završetka Škole debate.
Prethodno su članovi timova „vlade“ i „opozicije“ suprotstavili stavove.
Sa jedne strane je izneta ocena da bi odugovlačenje u procesu proširenja EU izazvalo antievropsko raspoloženje u zemljama kandidatima za članstvo i dovelo do mogućnosti njihovog opredeljenja za drugačije integracije, kao što je ruska incijativa za formiranje Evroazijske unije.
Predstavnici „vlade“ su naveli da EU pomaže proces demokratizacije u zemljama kandidatima za članstvo i da bi usporavanje proširenja dovelo do gubitka uticaja Brisela na reforme u zemljima kandidatima.
„Opozicija“ je konstantovala da među stanovništvom EU postoji zamor od proširenja, a u zemljama članicama zamor od reformi.
I u EU su potrebne reforme, da bi bila spremna za nove članice. Ako ne reši svoje probleme, EU ne može da primi nove članice, naveli su predstavnici „opozicje“, uz ocenu da usporavanje procesa proširenja odgovara i Briselu i zemljama kandidatima.
Tek kad ostvari unutrašnju stabilnost, EU treba da primi nove članice, konstantovala je „opozicija“.
Davor Glavaš iz EU Info centra je, obraćajući se polaznicima Evropske debatne škole, rekao da debata nije samo veština iznošenja svojih stavova, već i proces usvajanja i poštovanja različitog mišljenja.