Finalistkinje devete generacije Evropske škole debate kao nagradu za učešće u finalnoj debati u okviru ovog programa, dobile su priliku da otputuju na studijsko putovanje u Brisel.

Šest najuspešnijih mladih debaterki otpočelo je svoje upoznavanje sa Belgijom posetivši Kuću evropske istorije, u čijem muzejskom prostoru je predstavljena istorija Evrope kao kontinenta, njen kulturni i istorijski značaj, a deo postavke je posvećen i istorijskom i političkom kontekstu izgradnje Evropske unije.

U ovom muzeju posebna pažnja je posvećena i regionu Zapadnog Balkana, kao i Srbiji i njenom značaju za evropsko kulturno i istorijsko nasleđe. Neki od najzanimljivijih eksponata jesu Sretenjski ustav iz 1835. koji je pisan po uzoru na ustave Francuske i Belgije, kao i „Srpski riječnik“ Vuka Stefanovića Karadžića.

Šetnja kroz baštu Jardin du mont des arts dovela je učesnice do Bozar galerije, koja osim izložbenog prostora ima i bioskopsku salu, konferencijske prostorije i koncertnu dvoranu Belgijskog nacionalnog orkestra. Jedan od ciljeva ove institucije jeste i afirmacija tradicionalne i moderne umetnosti sa teritorije Balkana sa ciljem promocije i integracije zemalja Balkana u kulturno-umetnički prostor Evrope.

Samo jedan od takvih projekata jeste i festival Balkan Trafik, koji okuplja vizuelne, muzičke i filmske umetnike Balkana, a neki od partnera projekta su Međunarodni džez festival Nišvil, Sarajevo film fest i drugi.

„Naš cilj je da građanima Evropske unije ukažemo na veliki kulturni kapital ovog dela Evrope i njegov suštastven uticaj na evropsku umetnost“, istakao je Žeremi Lamber ispred galerije Bozar.

Treći dan posete Belgiji započeo je sastankom u Evropskoj službi za spoljne poslove (EEAS) gde su mlade debaterke imale priliku da se upoznaju sa radom ove službe i načinom na koji Evropska unija radi na promociji Srbije kao kandidata za članstvo u ovoj zajednici. Učesnice je zanimalo šta je sledeći korak u pregovaračkim procesima Srbije i EU, a istakle su i šta vide kao benefite članstva u EU za mlade.

 

„Mislim da je EU značajan za akademski razvoj svake mlade osobe, zbog brojnih mogućnosti stipendiranja, odlične edukacije i kasnije mogućnosti zaposlenja. Takođe, jako cenim osećaj zajedništva i jedinstva koje Evropska unija pruža svojim članicama“, navela je debaterka Tara Stojanović.

Nakog razmene mišljenja sa predstavnicima EEAS-a, grupa je imala priliku da poseti Evropsku komisiju za susedstvo i proširenje (DG NEAR) gde su učesnice dobile više informacija o načinu funkcionisanja pristupnih pregovora, zahtevima koji moraju biti ispunjeni kako bi poglavlja mogla biti otvorena, ali i šta je neophodno kako bi se ona zatvorila.

Poslednji deo posete završen je odlaskom u Evropski parlament, i sastankom sa članicom parlamenta Abir Al-Sahlani, koja u Evropskom parlamentu predstavlja Švedsku.

 

Mlade debaterke su želele da saznaju više o radu u ovoj instituciji, te je Abir Al-Sahlani sa njima podelila priču o svom životu, obrazovanju i karijeri koja je podstakla učesnice da svoje karijere grade u polju diplomatije u međunarodnih odnosa.

Usledio je sastanak u Misiji Republike Srbije pri Evropskoj uniji, gde su učesnice imale priliku da sa zamenikom šefa Misije Danijelom Apostolovićem i trećim sekretarom Đorđem Jovićevićem podele svoje utiske sa sastanaka u EU institucijama i upoznaju se sa pogledom Srbije na pregovaračke procese i diplomatske odnose sa zemljama članicama.

Evropski forum mladih ugostio je mlade debaterke i za njih osmislio retoričku vežbu koja se ticala aktuelne rasprave o potencijalnom pomeranju prava na glasanje sa 18 na 16 godina u Belgiji, kako bi se mladi uključili u društveno-politička pitanja.

Poseta je obuhvatila i obilazak jednog od najlepših srednjovekovnih gradova Evrope – Brižu, gde su debaterke videle zgradu Evropskog koledža koji je poznat po kvalitetnim studijskim programima iz domena evropskog prava, demokratije i međunarodnih odnosa.

 

Poslednjeg dana posete Belgiji, finalistkinje Evropske škole debate prisustvovale su sastanku sa članom Odbora za stabilizaciju i pridruživanje Srbije Evropskoj uniji Andreom de Munterom, koji je govorio o uticaji aktuelnih političkih i društvenih situacija u Srbiji na pregovaračke procese, uključujući pitanja koja se tiču medijskog pluralizma, ljudskih prava, demokratije i drugo.

„Borba za zaštitu prava žena i borba protiv nasilja trenutno su zaista goruće teme u našem društvu. Kada govorimo o ovim temama, ne smemo da zaboravimo ljude koji ne žive u velikim gradovima i nemaju pristup odgovarajućim mehanizmima zaštite prava“, navela je debaterka Anđela Milovanović.

Sasvim je sigurno da su se debaterke vratile u Srbiju sa boljim poznavanjem načina rada EU institucija i perspektivom Srbije na njenom putu ka članstvu u EU. One sa sobom nose i nova važna poznanstva.

Ovo studijsko putovanje kao kruna višemesečnog programa devete generacije Evropske škole debate sprovedeno je uz podršku projekta Puls Evrope.