Delegacija Evropske unije (EU) u Srbiji podržala je sa 2,4 miliona evra 22 organizacije civilnog društva u projektima posvećenim temama korupcije, diskriminacije i saradnje Srbije i Kosova kroz kulturne, medijske i inicijative mladih.
Značaj programa EU Podrška civilnom društvu 2013. nije samo finansijske prirode već treba da doprinese poboljšanju kvaliteta života, većoj pravnoj sigurnosti, zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti, rekao je šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport na ceremoniji dodele grantova u Centru za kulturnu dekontaminaciju.
Od 2011. do 2013. godine Evropska unija je podržala 62 projekta sa 6,2 miliona evra, rekao je Devenport i istakao da će se pomoć EU nevladinom sektoru nastaviti.
„EU potrebna pomoć organizacija civilnog drusstva u stvaranju bolje Srbije“, rekao je Devenport.
Prema njegovim rečima situacija u Srbiji se popravila u poslednjih nekoliko godina kada je u pitanju okruženje za delovanje tih organizacija, ocenivši da je država kroz pravni okvir prepoznala njihove specifičnosti i olakašala njihovo delovanje.
Grantovi su odobreni Beogradskom centru za bezbednosnu politiku, Centru za demokratiju, Transparentnosti Srbija, Centru za istraživanje, transparentnost i odgovornost – CRTA, Centru za slobodne izbore i demokratiju – CeSID, BIRN-u i Beogradskoj otvorenoj školi. Njihovi projekti su usmereni na borbu protiv korupcije.
Za projekte u borbi protiv diskriminacije grantove su dobili Grupa 484, Užiccki centar za prava deteta, Čovekoljublje, Ekumenska humanitarna organizacija, Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila, Centar za unapređivanje pravnih studija,
Udruženje pravnika za medicinsko i zdravstveno pravo Srbije, Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom i Incest Trauma centar.
Grantove za podrške projektima saradnje Srbije i Kosova dobili su Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, Radionica integracije, Centar za kulturnu dekontaminaciju, NVO Libero, Beogradski fond za političku izuzetnost i Nezavisno udruženje novinara Srbije.