U skladu sa Dunavskom strategijom koju je pokrenula 2011, EU, zajedno sa Austrijskom razvojnom agencijom, finansira projekat „Socio-ekonomski razvoj Dunavske regije u Srbiji” sa 19,5 miliona evra. Projekat pomaže Srbiji u promovisanju privatnih investicija, otvaranju radnih mesta i privlačenju stranih investitora kroz infrastrukturni razvoj, rekao je šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport na otvaranju trećeg Dunavskog biznis foruma.
„Mi smo kroz ovaj projekat već podelili 17 ugovora o dodeli bespovratnih sredstava u iznosu od preko 3,5 miliona evra. Partnerstva sa opštinama, regionalnim razvojnim agencijama, poslovnim klasterima, malim i srednjim preduzećima i institucijama visokog obrazovanja, stimulisaće rast i inovacije u različitim regionima Srbije i ojačaće lokalna preduzeća na domaćem i inostranom tržištu”, rekao je Devenport.
„Osim toga, nedavno smo započeli i rekonstrukciju Golubačke tvrđave i izgradnju vodovoda u Velikom Gradištu u vrednosti od 11,5 miliona evra”, dodao je.
EU je pokrenula Dunavsku strategiju smatrajući da će devet država članica EU i pet država van EU istovremenom akcijom bolje rešiti zajedničke izazove – zagađenje, spori ekonomski razvoj ili pitanja bezbednosti.
„Zajedno ćemo moći da se efikasnije pozabavimo poplavama ili migracijom. Zajedno možemo da iskoristimo prilike koje pružaju saobraćajni koridori i energetske mreže, investicije i turizam, a na ovaj način možemo otvoriti i nova radna mesta. Zajedno možemo unaprediti stabilnost, bezbednost i osigurati napredak za 100 miliona građana ove regije”, rekao je Devenport.
„Evropska unija je pripremila novi koncept regionalne politike koji će biti finansiran iz budžeta za period od 2014. do 2020. Očekujemo da će Dunavska strategija nastaviti da igra važnu ulogu te da će njeni fondovi biti usmereni na ostvarivanje zajedničkih ciljeva.
Gradimo region koji će biti konkurentniji, uspešniji, ekološki prihvatljiviji i bolje povezan – region koji će otvarati radna mesta, unaprediti životne uslove ljudi i otvoriti prilike svima, a naročito mladima,“ dodao je.
Ambasador EU je uručio Dunavski cvet dobitnicima nagrade koja se dodeljuje onima koji su dali najveći doprinos sprovođenju projekata u sklopu Dunavske strategije EU. Nagrađeno je ukupno devet pojedinaca i organizacija.
Treći Dunavski biznis forum okuplja oko 800 učesnika iz različitih oblasti, uključujući energetiku, vode, poljoprivredu i transport. Forum je posvećen stvaranju dobrog poslovnog okruženja, unapređenju saradnje, konkurentnosti i održivog razvoja kao i boljem iskorišćavanju privrednog potencijala i afirmaciji napretka Dunavskog regiona.