Projekat „EU za kulturno nasleđe i turizam“ danas je objavio konkurs za dodelu bespovratnih sredstava u cilju ublažavanja ekonomskih posledica nastalih zbog pandemije COVID-19 u sektoru turizma, sa ukupnim budžetom od milion evra.
Projekat „EU za kulturno nasleđe i turizam“ finansira Evropska unija, sufinansira nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Projekat je usmeren je na razvoj turizma kao značajnog privrednog potencijala za podsticanje ekonomskog razvoja istočne Srbije i Donjeg Podunavlja.
GIZ će održati dve info sesije u petak 03.07.2020. od 18 časova i u ponedeljak 06.07.2020. od 13 časova, na kojima će pored predstavljanja programa i procedura, potencijalni podnosioci projekata imati mogućnost da postave pitanja i dobiju pojašnjenja o detaljima poziva.
Info sesije biće organizovane onlajn i moći će da im se pristupi putem linka (Petak, Ponedeljak) ili facebook stranice (https://www.facebook.com/EUzaTebe/).
Konkursna dokumentacija dostupna je na (http://eu-za-kulturno-nasledje.euinfo.rs/hitne-anti-covid-mere/)
Pravo učešća na konkursu čiji je cilj pomoć privatnim preduzetnicima da prevaziđu posledice izazvane COVID 19 pandemijom u sektoru turizma imaju potencijalni korisnici sa teritorija sledećih gradova i opština: Boljevac, Bor, Golubac, Kladovo, Knjaževac, Majdanpek, Negotin, Požarevac, Smederevo, Sokobanja, Veliko Gradište i Zaječar.
Glavni ciljevi pružanja bespovratne pomoći usmereni su na:
- Unapređenje bezbednosnih i higijenskih standarda objekata i usluga koje se nude turistima
- Modernizaciju smeštajnih i ugostiteljskih objekata, objekata za degustaciju, info punktova, suvenirnica i drugih turističkih sadržaja. To obuhvata, mada ne isključivo, troškove za sledeće aktivnosti:
- Renoviranje/ adaptacija/ proširenje/ unapređenje kvaliteta objekata, uključujući nabavku neophodne opreme (nameštaj, kuhinjske aparate itd.)
- Infrastruktura malog obima i oprema za postojeće ili nove aktivnosti u ponudi podnosioca zahteva, kao što su biciklizam, vožnja kajakom, nabavka šatora, sportske opreme, itd.
- Uvođenje novih turističkih proizvoda i usluga
- Uvođenje novih prodajnih kanala
- Promotivne aktivnosti
Podnosioci zahteva za bespovratnu pomoć mogu biti:
- fizička lica koja pružaju usluge smeštaja,
- registrovana poljoprivredna gazdinstva,
- mikro i mala preduzeća (do 50 zaposlenih).
Za dodelu bespovratnih sredstava mogu konkurisati preduzetnici iz sledećih 12 gradova i opština: Boljevac, Bor, Golubac, Kladovo, Knjaževac, Majdanpek, Negotin, Požarevac, Smederevo, Sokobanja, Veliko Gradište, Zaječar.