Evropska komisija je danas najavila pokretanje novog Evropskog plana za spoljna ulaganja (EIP). Taj instrument će podstaći ulaganja u Africi i susedima EU, a biće fokusiran na pružanje podrške socijalnoj i ekonomskoj infrastrukturi i malim i srednjim preduzećima, kroz uklanjanje prepreka za privatne investicije. Doprinosom od 3,35 milijardi evra iz budžeta EU i Evropskog fonda za razvoj, EIP će podržati inovativne garancije i slične instrumente koji služe kao podrška privatnim investicijama, što će omogućiti mobilizaciju do 44 milijarde evra investicija. Ukoliko doprinos država članica EU i drugih partnera bude jednak doprinosu EU, ukupan iznos mobilisanih investicija bi mogao da dostigne 88 milijardi evra.
Pokretanjem ulaganja u zemljama partnerima, EIP će doprineti sprovođenju Programa održivog razvoja do 2030. i Akcionog plana iz Adis Abebe o finansiranju razvoja. Njegov doprinos će isto tako biti ključan kada je reč o rešavanju glavnih uzroka migracija, jačanju naših partnerstava i rešavanju dugoročnih činioca velikih migracija.
EIP čine tri komplementarna stuba:
- Mobilizacija ulaganja kombinovanjem postojećih mehanizama ulaganja sa novim garancijama u okviru novog Evropskog fonda za održivi razvoj (EFOR). EFOR će činiti dve regionalne platforme za ulaganja za Afriku i susedstvo EU.
- Jačanje tehničke pomoći za šire područje politika kako bi se podržala tela javne vlasti i preduzeća u partnerskim zemljama. Cilj je da im se pomogne kako bi bolje pripremile i promovisale projekte i privukle više ulaganja.
- Poboljšanje opšteg poslovnog okruženja podsticanjem dobrog upravljanja, suzbijanjem korupcije i uklanjanjem prepreka ulaganjima i poremećaja na tržištu.
Osim toga, operacije kreditiranja Evropske investicione banke (EIB) sastavni su deo EIP-a. Komisija će u tu svrhu povećati budžetske garancije EU u okviru EIB-ovog mandata za spoljno kreditiranje za ukupno 5,3 milijarde evra. EIB će na taj način u periodu od 2014. do 2020. u okviru garancija EU odobriti kredite u visini od 32,3 milijarde evra.
EIP pruža integrisani okvir kojim se omogućuje puna saradnja između EU, država članica, partnerskih zemalja, međunarodnih finansijskih institucija, donatora i privatnog sektora. Poboljšaće se način na koji se koriste oskudna javna sredstva i način na koji javna tela i privatni investitori sarađuju na investicionim projektima.
EU će kroz EIP dodatno doprineti globalnoj strukturi za razvoj i upravljanje migracijama, a to su dva pitanja koja će biti glavna tema rasprave na sledećoj sednici Generalne skupštine UN.