Povodom Nacionalnog dana nauke u Srbiji, Fond za inovacionu delatnost je, uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, održao manifestaciju pod nazivom: „Spoj nauke i inovatiovnog preduzetništva”, posvećenu predstavljanju i demonstraciji rezultata projekata finansiranih u okviru Projekta podrške inovacijama u Srbiji. Projekat podrške inovacijama u Srbiji finansira se kroz pretpristupne fondove Evropske unije (IPA) za 2011. godinu i sprovodi u saradnji sa Svetskom bankom.
Fond je predstavio potencijal inovacija u Srbiji i pokazao da su nauka i inovativno peduzetništvo u neraskidivoj vezi. Prisutni su imali priliku da se susretnu sa predstavnicima šest izabranih kompanija koje su predstavile razvoj novih tehnologija i proizvoda kroz projekte koji su odabrani za finansiranje u okviru programa Fonda za inovacionu delatnost.
„Primeri ovih, mahom mladih i uspešnih kompanija koje se finansiraju kroz programe Fonda za inovacionu delatnost, iznova nam potvrđuju da u Srbiji postoji ogroman inovacioni potencijal”, rekao je Srđan Verbić, ministar prosvete nauke i tehnološkog razvoja. „Ima puno važnih razloga zbog kojih treba da pomognemo da plodovi naučnih istraživanja pronađu svoj put i svoje mesto na tržištu. Podrška inovativnim aktivnostima je najvažniji i ujedno najteži način da se ojača veza između nauke i privrede, bez koje nema ni napretka društva,“ dodao je.
U okviru manifestacije kompanija Morena inženjering predstavila je svoj višenamenski mobilni robot „Cassius”, namenjen internacionalnom tržištu, čija je funkcija efikasno i bezbedno čišćenje teniskih terena koji koriste šljaku kao podlogu.
Tehnologijom koja svoju primenu nalazi u sistemima za pružanje informacija glasom, inteligentnim pozivnim centrima, sistemima za diktiranje teksta i automatsku transkripciju snimljenog govora, kao i brojnim pomagalima za osobe s invaliditetom, predstavila se kompanija Alfanum.
Kompanija DNET Inovacioni centar predstavila je rešenje koje omogućava korisniku da lako razvije i lansira aplikacije koje podržavaju koncept „proširene stvarnosti” za pametne telefone i desktop računare. Njihovo rešenje „AR App Genie” sastavljeno je iz dva segmenta – „softver kao usluga“ (SaaS), koji omogućava višeplatformski razvoj aplikacija i „platforma kao usluga“ (PaaS), koja služi za postavljanje novokreiranih aplikacija u tzv. „cloud” okruženju.
Voćne preparacije visokog kvaliteta, zasnovane na procesu „inkapsulacije” voća, koji za rezultat ima bolji izgled, svežinu i ukus voća, proizvod je kompanije Desing koja poseduje preko 20 godina iskustva u oblasti prerade hrane. Kroz projekat finansiran sredstvima granta, kompanija razvija pilot postrojenje za preradu voća u aseptičnim uslovima.
Kompanija Biounik predstavila se ogledom biostimulatora koji je zasnovan na mešavini korisnih bakterija sa potvrđenom auksinskom aktivnošću, koja pospešuje rast biljaka. Kompanija posluje u poljoprivrednoj industriji i razvija novu vrstu biostimulatora za poboljšavanje klijanja i nicanja semena kukuruza.
Automatizovanim uređajem za punjenje, hermetičko zatvaranje i pakovanje plastičnih ambalaža sa tečnim đubrivom za kućnu upotrebu, koji omogućava kontrolisano oslobađanje đubriva preko mikro filtera, bez direktnog kontakta korisnika sa đubrivom, predstavila se kompanija Chromosome Group. Ova konstrukcija uređaja je razvijena i osposobljena za rad, a do okončanja projekta, kompanija planira uspostavljanje rada uređaja u punom kapacitetu i plasiranje inovacije na tržište u okviru svog zaštićenog brenda „Duo Click”.
Dan nauke u Srbiji se svake godine obeležava 10. jula, na osnovu Odluke Vlade Republike Srbije iz 2010. godine. Ova manifestacija se vezuje za rođendan slavnog pronalazača Nikole Tesle (1856–1943), koji je rođen 10. jula u Hrvatskoj.