Check against delivery
Poštovani gospodine Đuriću, komesaru Cuciću, dragi projektni partneri, dragi korisnici projekta, dame i gospodo
Veliko mi je zadovoljstvo što sam ovde danas sa vama na završnoj konferenciji našeg projekta pravne pomoći koji je Evropska unija finansirala sa 2,3 miliona evra kako bi pomogla Srbiji u sprovođenju strategije za rešavanje problema izbeglih i interno raseljenih lica i pružanje besplatne pravne pomoći ljudima koji to sebi ne mogu da priušte.
Važno je reći da EU nudi besplatnu pravnu pomoć izbeglim i interno raseljenim licima još od 2008. godine. Ovo je već četvrti projekat zaredom koji sprovodimo, a ukupna vrednost dosadašnjih donacija Evropske unije namenjenih besplatnoj pravnoj pomoći premašuje 6 miliona evra.
Besplatna pravna pomoć konkretno znači da mi angažujemo pravnike koji svakodnevno rade i pomažu izbeglicama i interno raseljenim licima u rešavanju njihovih imovinsko-pravnih poslova i zastupanju pred sudovima. Ta pomoć je veoma značajna za interno raseljena lica koji borave u Srbiji i ne mogu da sami snose takve troškove. Oni često nemaju finansijska sredstva za put na Kosovo i angažovanje lokalnog pravnog zastupnika. Pravni tim našeg projekta je uspešno vodio slučajeve pred svim sudovima na Kosovu, od osnovnog suda u dalekom Dragašu do Ustavnog suda u Prištini.
Samo tokom ovog projekta, naši eksperti su rešili više od 1800 predmeta vezanih za imovinska potraživanja, privatizaciju i pristup dokumentima u korist izbeglih i interno raseljenih lica. Kada saberemo sve predmete podnete našim projektima od 2008. godine, EU je pomogla da reši preko 2.400 predmeta.
Pomaganje ljudima da reše imovinsko-pravne sporove znači da im pomažemo da zatvore i za sobom ostave bolno poglavlje u svom životu koje je predugo trajalo. Kada povrate svoju imovinu oni slobodno mogu da odluče da li će se tu ponovo nastaniti ili će prodati te nekretnine, ali u svakom slučaju je jedan važan deo njihovog problema rešen. Svesni smo da postoji još velika potreba za ovakvom vrstom pomoći, jer je na projektu još 3572 nerešenih predmeta. Iz tog razloga će Evropska unija finansirati još jedan ovakav projekat čija bi realizacija trebala da počne u drugoj polovini 2015.
Pružanje besplatne pravne pomoći je samo delić mnogo obimnijeg paketa pomoći EU u okviru kog pomažemo Srbiji i zemljama u regionu u rešavanju problema izbeglih i interno raseljenih lica. EU je glavni partner Srbije i od 2000-te. godine donirali smo 88 miliona evra za projekte pružanja pomoći u različitim oblastima: izgradili smo više od 1500 kuća i stanova i tako pružili nov dom hiljadama porodica. Pomogli smo i u zatvaranju stotina kolektivnih centara (tačnije, 377) od 2002. i sarađujemo sa srpskim vlastima u zatvaranju preostalih 11 centara. Pored toga, dajemo bespovratna sredstva izbeglim i interno raseljenim licima kako bi mogli da pokrenu posao ili poljoprivrednu proizvodnju. Takođe smo realizovali specijalne obuke kako bismo im pomogli da nađu posao u lokalnim zajednicama kao što su, na primer, obuke za pružanje nege starijim licima ili deci sa invaliditetom. Zajedno sa Srbijom, EU neprestano radi na rešavanju problema izbeglih i interno raseljenih lica i pomaže im da se integrišu u zajednicu po njihovom izboru.
Zahvalio bih se svim partnerima, Kancelariji za Kosovo i Metohiju i Komesarijatu, kao i partnerima projekta i mojim kolegama iz delegacije EU na posvećenom radu i svim naporima koje su uložili u realizaciju ovog projekta. Nadam se da će današnje diskusije biti plodne i da ćemo izvedene zaključke moći da ostvarimo u našem narednom projektu vezanom za pravnu pomoć.
I da zaključim, svako interno raseljeno lice kome pomognemo tako što ćemo mu povratiti imovinu ili obezbediti krov nad glavom ili posao za nas predstavlja mali korak na putu ka normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova. Osim toga, EU je vrlo posvećena tome da podrži ovaj proces kako u Briselu tako i ovde na terenu i to pružajući konkretnu pomoć onima koji često spadaju u najugroženiju grupu u društvu.