Veliki broj izbeglica i interno raseljenih lica u Srbiji živi u ekstremnom siromaštvu, isključeni su iz društva i nisu upoznati sa svojim osnovnim pravima zbog čega su suočeni sa ograničenim pristupom zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti. Sredstvima Evropske unije je u decembru 2010. pokrenut je dvogodišnji projekat koji je nastojao da popravi ovakvo stanje u 25 opština u Srbiji, dodeljivanjem bespovratnih sredstava lokalnim projektima usmerenim na unapređenje pristupa uslugama za ugrožene i integraciju socijalno ugroženih, poput pripadnika romske populacije, u rad lokalne zajednice putem obuke za pružanje usluga.

U Srbiji postoji relativno mala ponuda za pružanje usluga na nivou zajednice. Uprkos značajnom napretku koji se odigrao u protekloj deceniji na planu decentralizacije sistema socijalne zaštite, uključujući veliku reformu centara za socijalni rad, razvoja regulatornog okvira i transformacije rezidencijalnih ustanova, pružanje integrisanih socijalnih usluga još uvek nije ustaljeno. Oni koje ovakva situacija najviše pogađa jesu ugroženi, tačnije starija lica, osobe sa invaliditetom, nezaposleni, izbeglice i interno raseljena lica kojih prema procenama u Srbiji ima 300.000 nakon konflikta u bivšoj Jugoslaviji 1990-ih.

Projekat je zvanično završen u proleće 2013, a tokom njegovog trajanja je dodeljeno 2,6 miliona evra bespovratnih sredstava, otvorena je 21 služba za kućnu negu starijih lica, četiri službe za dnevni boravak, jedna služba za pružanje podrške porodicama kao i dve službe za podršku osobama sa invaliditetom. Neke službe su u međuvremenu prestale sa radom, ali je dve trećine njih nastavilo da funkcioniše: održivost ovih službi je od presudne važnosti za sve uključene u njihov rad. Dragi Vidojević, državni sekretar u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike kaže da je „ovaj projekat humanitarna misija i svi oni na marginama društva su ga videli kao spas. Tim ljudima je pružena prilika i mi ćemo učiniti sve da tako i ostane.“

 Svi su uključeni

Jedna od inicijativa za kućnu negu starijih lica je pokrenuta u Beočinu u severnoj Srbiji. Usluge u ovom mestu su pružala interno raseljena lica većinom romske nacionalnosti i poreklom sa Kosova. Pomoć oko svakodnevnih poslova i druženje sa starijim ljudima koje su obavljali u početku je dočekano sa sumnjom i nepoverenjem. Negovatelji su postepeno ipak prihvaćeni do te mere da su njihovi stariji prijatelji hteli da se druže sa njima i van radnog vremena.

Tokom trajanja projekta, oko 200 izbeglica i interno raseljenih lica je prošlo kroz obuku za pružanje usluga, poput onih iz Beočina, gde su naučili nove veštine o tome na koji način da pružaju usluge kućne nege starijim licima, u centrima za porodičnu podršku, u centrima dnevne nege ili kako da pomognu licima sa invaliditetom u zadovoljenju životnih potreba. Ne samo da su na ovaj način unapredili svoje veštine u pružanju zdravstvenih usluga, već su putem obuke povećali i izglede za zaposlenje: stotinu njih je od tada zaposleno u okviru različitih projekata. Ono što je svakako najvažnije, jeste činjenica da je od pokretanja projekata pod okriljem EU u zajednicama porastao osećaj solidarnosti. Starija žena iz Beočina je poručila jednom od pružaoca zdravstvenih usluga: „Deco moja, vi ste jedini koji mi dolazite u posetu i pitate me za zdrvalje. Mnogo vam hvala!“

Dodatne informacije

Projekat: Podrška pristupu pravima, zapošljavanju i poboljšanju uslova života izbeglica i interno raseljenih lica u Srbiji  

Realizacija: Eptisa – www.eptisa.com/Care International – www.care-international.org

Takođe pogledajte:  Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije – www.kirs.gov.rs; Ministarstvo rada i socijalne politike – www.minrzs.gov.rs