U Skupštini grada Beograda uručeni su ugovori o donaciji za kupovinu 68 seoskih kuća sa okućnicama i paketi dodatne pomoći izbegličkim porodicama koje imaju prebivalište na teritoriji Beograda, u okviru trećeg potprojekta Regionalnog stambenog programa Srbije.
Vrednost pomoći po porodici je 9.500 evra za kupovinu seoske kuće sa okućnocom i još 1.500 evra vrednosti paketa pomoći neophodne za renoviranje i adaptaciju kupljene kuće. EU je sa 230 miliona evra najveći donator Regionalnog stambenog programa čija je ukupna vrednost 261 milion evra.
Zamenik šefa Delegacije EU Oskar Benedikt je tokom uručivanja ugovora o donaciji naveo da je “uvek zadovoljstvo videti konkretne prednosti koje donose sredstva EU i upoznati ljude čiji se životi menjaju zahvaljujući našoj pomoći”. Benedikt je podsetio da je cilj Delegaciije EU u Srbiji da podrži istorijski Sarajevski proces u okviru kog su sve zemlje u regionu udružile snage kako bi rešile probleme izbeglica iz sukoba iz devedesetih.
On je naveo da “osim donacija Regionalnom stambenom programu, EU je od 2000. donirala dodatnih 90 miliona evra iz sredstava namenjenih pretpristupnoj pomoći kako bi pomogla izbeglicama i raseljenima u Srbiji. Najveći deo tog novca je iskorišćen za izgradnju novih kuća i stanova širom Srbije. Kada smo 2000. počeli sa pružanjem pomoći, u Srbiji je bilo preko 300 kolektivnih centara. Do kraja ove godine, zajedno sa Komesarijatom za izbeglice i migracije ćemo postići zajednički cilj, odnosno zatvaranje preostalih kolektivnih centara u zemlji” najavio je zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt.
On je naveo da je grad Beograd bio od ogromne pomoći tokom realizacije programa. “U Beogradu i dalje živi veliki broj izbeglica, a zahvaljujući Regionalnom stambenom programu njih 1900 će dobiti krov nad glavom” rekao je Benedikt i poručio: “EU će nastaviti da bude vaš glavni partner u rešavanju problema raseljenih lica“.
“Javnim pozivom prvobitno je predviđena kupovina 50 kuća sa okućnicom, ali je taj broj povećan dodatnim angažovanjem”, rekao je zamenik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović, najavljući nastavak akcija kojima će se i dalje pomagati izbeglice.
“Srbija je jedna od svega nekoliko zemalja u svetu sa produženom izbegličkom situacijom”, rekao je ministar spoljih poslova Ivica Dačić, predsednik vladine Komisije za koordinaciju procesa trajne integracija izbeglica.
On je istakao da je za Vladu Srbije imperativ da za izbeglice i raseljne sa Kosova obezbedi uslove dostojne čoveka i maksimalno se za to angažuje.
Ministarka bez portfelja zadužena za evrointegracije Jadranka Joksimović je rekla da građani treba da znaju ko finansijski pomože program, posebno navodeći Evropsku uniju, ali i druge donatore.
“Cilj reformi i evrointegracija je da građani bolje žive i verujem da ćemo i dalje za to imati podršku građana”, rekla je Joksimović.
Regionalni stambeni program Srbije sprovodi se uz podršku OEBS i UNHCR, najveći donator je EU a program su finansijski pomogli SAD, Nemačka, Italija, Norveška, Švajcarska, Danska, Turska, Luksemburg, Kipar, Rumunija, Češka, Slovačka i Mađarska, uz značajan doprinos Srbije.