Mnogo vode je proteklo rekom Drinom pored Loznice u Zapadnoj Srbiji, ali mnogo je vode probilo i u kuću Fadila Mujkića. Kroz stari, načeti krov pod kojim živi njih petoro, vode je usled kiša bilo u zidovima, po podu i po nameštaju, ali para za popravku ili zamenu krova nije bilo.
Strepeo sam od svakog oblačka na nebu. Kadgod padne kiša nas to poplavi, a poslednji put voda je potpuno uništila stan i nismo imali kud, žali se Fadil. Život u trošnoj kući blizu modernog sportskog centra „Lagator“ za Mujkiće je bio stalna briga. Dok se jednog dana nad Mujkićima nije sasvim razvedrilo…
Trošnu kuću zamenili su potpuno novim stanom. Kroz „Program socijalnog stanovanja i aktivne inkluzije“ (EU SHAI) koji finansira Evropska unija, porodica Mujkić i još nekoliko stotina najugroženijih ljudi dobilo je nove stanove.
Fadil i brojni korisnici ove pomoći dobili su, pored domova i priliku da uzmu zanat u ruke i počnu da zarađuju i žive od svog rada. Namera EU je da na ovaj način doprinese većem socijalnom uključivanju žena i muškaraca, devojčica i dečaka koji žive u siromaštvu i isključeni su iz društva, i da im omogući dostojanstven život i aktivno učešće u društvu.
Fadil je uspešno završio obuku i dobio sertifikat keramičara. Preduzimljivi Mujić naučio je i molerski zanat tako da već ugovara poslove renoviranja i sređivanja stanova – sve što godinama nije mogao u svom sopstvenom, načetog krova.
Ne samo da sam dobio stručnu obuku, već mi je kupljen i kompletan keramičarski alat koji je potreban za rad – a to je najskuplje, kaže ovaj, sada već poznati, loznički keramičar.
I dok Fadil „šminka“ stanove po Loznici i okolini, njegova najstarija ćerka profesionalno šminka dame u gradu. Projekat joj je omogućio da završi kurs za ulepšavanje, a osim sertifikata šminkerke, dobila je i set profesionalnog alata za šminku i kompletnu opremu za ulepšavanje dama.
I to nije sve – ostala Fadilova deca dobila su laptopove i bicikle kako bi mogli da na vreme stignu do škole, ali i da se dodatno i moderno obrazuju, za šta su danas internet i računar neophodni.
Pauze između ugovorenih renoviranja stanova i keramičarskih poslova, Fadil ne odmara – to vreme provodi kao upravik zgrade u kojoj je i dobio stan. Ponudili su mi kurs za upravnika zgrade, što sam prihvatio i sada sam zadužen da brinem o zgradi u kojoj živimo, ponosno govori Fadil kome osmeh ne silazi sa lica.
Prema zvaničnim podacima, više od 12 hiljada građana Loznice je nezaposleno. Rešiti stambeno pitanje, dobiti priliku za posao i dostojanstven život, kao što je slučaj sa porodicom Mujić, velika je nagrada i nada svakome ko je do skora živeo na rubu opstanka.
Kako bi na održiv i odgovoran način unapredili životne uslove za najugroženije žene i muškarace, devojčice i dečake koji žive u neodgovarajućim i nesigurnim uslovima širom Srbije pokrenut je program „Podrška Evropske unije socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji” (EU SHAI) . EU SHAI osmišljen je u cilju primena politika socijalne inkluzije i obezbeđivanja održivih stambenih rešenja koje su praćene merama aktivne inkluzije za najugroženiju populaciju. Evropska unija (EU) izdvojila je 27 miliona evra za projekat koji Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) realizuje u 19 gradova i opština širom Srbije, kako bi više od 380 porodica dobila krov nad glavom i podršku aktivnoj inkluziji.