Kako bi ohrabrili poljoprivrednike da se prijave za IPARD program, EU info kutak iz Novog Sada otvorio je svoja vrata svima kojima je trebalo dodatnih informacija o ovom programu, a na njihova pitanja odgovarali su Slobodan Živanović, rukovodilac Grupe za programiranje mera IPARD i Aleksandra Bačević, predstavnica Uprave za agrarna plaćanja.
IPARD 3 program usvojen je sa 288 miliona evra bespovratnih sredstava, a za Meru 1 i Meru 3 biće povećana i minimalna podrška na 20.000 evra, što je još jedan motiv poljoprivrednicima da konkurišu na programe koje IPARD nudi.
View this post on Instagram
Oni se za sada najviše interesuju za mere 3 i 7 odnosno za investicije u fizičku imovinu koje se tiču prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva (Mera 3), odnosno diverzifikaciju poljoprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja, sektor ruralnog turizma i pratećih usluga (Mera 7).
Iako se u novom programskom ciklusu nastavlja sprovođenje već postojećih mera, one će biti dopunjene novim sektorima – ribarstvo u Meri 1 i 3, kao i sektor prerade ostalih useva u Meri 3. Postupno će se akreditovati i tri nove mere: Mera 4 – agro-ekološko-klimatska mera, dok će podrška sprovođenju lokalnih strategija ruralnog razvoja – LEADER pristup biti dostupna kroz Meru 5. Razvoju ruralne infrastrukture doprineće Mera 6 koja bi trebalo da se akredituje do 2025. godine.
IPARD 3 program sa sobom nosi i važnu novinu – akcenat podrške ovaj put biće na osobama mlađim od 40 godina, kao i investicijima u obnovljive izvore energije. To će obezbediti dodatnih 10% subvencije.
Evropska unija donirala 230 miliona evra za poljoprovredu i bezbednost hrane u Srbiji od 2000. godine. Očuvanje životne sredine i zdravlja ljudi, bezbednost hrane, poštovanje dobrobiti životinja, održavanje zemljišta u dobrom stanju – glavni su ciljevi ovog sektora. IPARD je vodeći program u ovoj oblasti, u okviru kog je za Srbiju izdvojeno 175 miliona evra u periodu između 2014. i 2020, uz još 55 miliona evra nacionalnog sufinansiranja.