Drveće iz vazduha apsorbuje ugljen-dioksid koji se pretvara u celulozu i u tom obliku skladišti u deblima, granama i listovima. Sadnja drveća ostaje jedan od najjeftinih i najisplativijih načina za uklanjanje ugljen-dioksida iz atmosfere.
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) je zajedno sa Evropskom unijom i Austrijom Beogradu donirala 360 stabala belog jasena, koja su danas posađena u blizini Fakulteta dramskih umetnosti na Novom Beogradu. Stabla su donirana u okviru Programa finansiranja zelene ekonomije na Zapadnom Balkanu (GEFF), koji podržava domaćinstva da investiraju u energetsku efikasnost.
Ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre, podsetio je ovom prilikom da je Evropska unija najvažniji partner Srbije i sa više od 3,6 milijardi evra bespovratne pomoći od 2001. najveći donator Srbiji.
„EU je takođe ključni trgovinski partner, koji čini skoro dve trećine ukupne spoljnotrgovinske razmene Srbije. Dodatno, dve trećine svih stranih investicija dolazi iz Evropske unije. EU je glavni partner Srbije i u zaštiti životne sredine. Svi naši projekti su osmišljeni i realizovani tako da imaju pozitivan uticaj na zaštitu životne sredine i kvalitet života građana. U proteklih 20 godina EU je donirala Srbiji više od 400 miliona evra bespovratnih sredstava za zaštitu životne sredine. Najveći projekti su projekti izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, regionalnih deponija, izgradnje i renoviranja sistema vodosnabdevanja i očuvanja biodiverziteta“, rekao je ambasador Žiofre i dodao:
„Trenutno radimo na pripremi projekta za prečišćavanje otpadnih voda za grad Niš, kako zagađena voda više ne bi tekla u reku Nišavu. Takođe gradimo i sistem za prečišćavanje otpadnih voda za Brus, Blace i Kraljevo.“
Stabla belog jasena danas su posađena uz podršku volontera NVO „Posadi svoj hlad“. Drveće u urbanim sredinama ima pozitivan uticaj na zdravlje, a naročito na bolesti povezane sa stresom. Ono štiti od poplava i erozije, služi kao filter zagađenog vazduha, sprečava stvaranje smoga, obezbeđuje senku kao zaštitu od sunčevog zračenja i pruža atraktivno, smirujuće okruženje.
Mateo Kolanđeli, direktor EBRD-a za region Zapadnog Balkana i direktor kancelarije za Srbiju, naglasio je da je Energetska efikasnost ključni prioritet EBRD-a u Srbiji.
„Potencijal za renoviranje zgrada i unapređenja njihove energetske efikasnosti je ogroman. Ove investicije imaju neposredan uticaj na kvalitet vazduha u gradovima, otvaraju mogućnosti za lokalnu privredu i na kraju se isplaćuju iz ušteda usled smanjene potrošnje energije. Radujemo se nastavku proširenja GEFF programa u narednim godinama, u partnerstvu sa lokalnim bankama i našim donatorima“.
Implementacija GEFF programa na Zapadnom Balkanu je podržana i od strane Vlade Austrije.
„Sa preko 5 miliona evra koje smo opredelili za ovaj program do danas, Austrija snažno podržava GEFF program na Zapadnom Balkanu od njegovog početka. Zadovoljstvo nam je što je program do sada postigao sjajne rezultate i omogućio tolikom broju ljudi u regionu da poboljšaju energetsku efikasnost svojih domova“, izjavio je Nikolaus Luteroti, ambasador Austrije u Srbiji.
U protekle četiri godine preko 10 hiljada domaćinstava u regionu Zapadnog Balkana je putem GEFF programa obezbedilo sredstva za poboljšanje energetske efikasnosti.
EBRD, EU i Austrija zasadili su 1.000 stabala tokom novembra 2021, u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Albaniji, Crnoj Gori, *Kosovu i Severnoj Makedoniji. Stabla, takođe, predstavljaju EBRD nagrade za 18 najaktivnijih partnerskih finansijskih institucija i 32 proizvođača i prodavca energetski efikasnih tehnologija, za njihov doprinos uspehu GEFF programa na Zapadnom Balkanu.
U okviru Evropskog zelenog dogovora, čiji je cilj da Evropa postane klimatski neutralan kontinent do 2050, izrađen je plan mera u oblasti klime, cirkularne ekonomije, građevinarstva, mobilnosti, održivih lanaca ishrane, biodiverziteta i uklanjanja zagađenja. Angažman Srbije, kada je reč o ostvarivanju ovih ciljeva, ima presudan značaj za proces evropskih integracija i doprineće efikasnijoj upotrebi resursâ. Prelazak na čistu, cirkularnu ekonomiju i preduzimanje mera za zaustavljanje klimatskih promena, uz istovremeni oporavak biodiverziteta i smanjenje zagađenja, podržaće privredu i otvoriti nova radna mesta.
Evropska unija je svetski lider u zaštiti životne sredine. EU podržava Srbiju na putu ka zdravijoj životnoj sredini. Donirajući preko 400 miliona evra bespovratne pomoći u zaštitu životne sredine, EU je najveći donator u ovoj oblasti u Srbiji.
Uz finansijsku podršku EU, Srbija radi na razvoju i primeni planova za zaštitu životne sredine na strateškom nivou ‒ održivi sistem zaštite životne sredine koji stvara zdravije okruženje i podiže kvalitet života.
Pročitajte još:
https://europa.rs/cista-voda-u-raski/
https://europa.rs/natura-2000-zastita-prirode-po-eu-standardima/
https://europa.rs/u-sred-srbije-evropski-amazon/