Predstavnici Republike Srbije i Evropske komisije razmatrali su sprovođenje Kopenhaških kriterijuma za pridruživanje EU i sprovođenje SSP.
Beograd, 4. mart 2014 – Odbor za stabilizaciju i priduživanje održao je prvi sastanak nakon stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) Evropske unije i Srbije 1. septembra 2013. godine. Predstavnici Republike Srbije i Evropske komisije razmatrali su sprovođenje Kopenhaških kriterijuma za pridruživanje EU i sprovođenje SSP. U konstruktivnim raspravama razmatrane su ključne reforme koje se sprovode pre svega za dobrobit građana Srbije.
Prvim sastankom su kopredsedavali Srđan Majstorović, zamenik direktora Kancelarije za evropske integracije Vlade Republike Srbije (KEI) i Žan-Erik Pake, direktor Generalnog direktorata Evropske komisije za proširenje.
Odbor je analizirao napredak Srbije u sprovođenju političkih kriterijuma. Naglašena je važnost konsultacija sa zainteresovanim stranama u postupku donošenja zakona, kao i ulogu Narodne skupštine u nadzoru nad izvršnom vlašću. Podvučena je uloga nezavisnih regulatornih i kontrolnih tela i važnost delotvornog reagovanja na njihove zaključke. Pozdravljeno je usvajanje strategije reforme državne uprave i raspravljalo se o reformi lokalne samouprave u Srbiji. Takođe je naglašen značaj jačanja inkluzivne regionalne saradnje.
Odbor je podstakao Srbiju da ubrza reforme u oblasti vladavine prava i pravosuđa. Podvučena je potreba efektnog i pravovremenog sprovođenja reformi u oblasti vladavine prava kroz adekvatnu raspodelu sredstava, redovno praćenje i efikasne koordinacione mehanizme. Odbor je pozdravio usvajanje strategije reforme pravosuđa i akcionog plana za njeno sprovođenje i istakao da predstoje napori na unapređenju nezavisnosti, funkcionisanja i efikasnosti sudstva. Pozitivan korak predstavlja usvajanje strategije za borbu protiv korupcije i pratećeg akcionog plana. Treba ojačati proaktivan pristup u istragama slučajeva korupcije. Postizanje dobrih rezultata u borbi protiv organizovanog kriminala i dalje je prioritet. Pozdravljeno je usvajanje sveobuhvatne strategije za borbu protiv diskriminacije i naglašena važnost zaštite prava manjina, uključujući Rome i LGBT populaciju. Tim povodom Odbor je ohrabrio Srbiju da završi i usvoji odgovarajući akcioni plan. Konstatovano je da su napori koje Srbija čini na polju ekonomske i socijalne inkluzije Roma važan element rešenja problema neosnovanih zahteva za azil u EU i državama Šengena.
Odbor je takođe analizirao ekonomske kriterijume. Konstatovano je relativno poboljšanje srpske ekonomije u 2013. godini. Podvučena je potreba da se ulažu dalji napori ka postizanju fiskalne konsolidacije kako bi se odgovorilo na rastući javni deficit i dug. Treba ubrzati strukturne ekonomske reforme, posebno u oblasti poslovnog okruženja, kako bi se stimulisao razvoj i konkurentnost. Proces restrukturiranja javnih preduzeća treba, zajedno s drugim reformama, posle izbora nastaviti bez odlaganja, kako bi se smanjilo prisustvo države u privredi. Evropska komisija će pomoći Srbiji u unapređenju ekonomskog upravljanja.
Što se tiče sprovođenja SSP, Odbor je primetio da se na zadavoljavajući način sprovodi SSP, kao i prethodni Privremeni sporazum o trgovini i srodnim pitanjima. Generalno, liberalizacija trgovine koju su omogućila ova dva ugovora doprinela je velikom porastu srpskog izvoza u EU: preko 60% u periodu od 2010. do 2013. godine.
Odbor je razmotrio stanje u raznim oblastima koje reguliše SSP i primetio napredak u oblasti trgovine, industrije, carine i oporezivanja, poljoprivrede, unutrašnjeg tržišta i konkurencije, inovacija, informacionog društva i socijalne politike, transporta, životne sredine i energije. Istaknute su oblasti u kojima treba pojačati napore, kao što je oblast unapređenja kontrole državne pomoći.
Odbor je, na kraju, razmotrio opsežnu finansijsku pomoć Evropske unije Srbiji. EU će nastaviti da podržava Srbiju u procesu pristupanja, i finansijski. Blizu 1,5 milijardi evra odobreno je za podršku pristupanju Srbije od 2007. godine. Od 2000. godine, EU, zajedno sa svojim državama članicama, ubedljivo je najveći donator sa 75% ukupne bespovratne pomoći koje je Srbija primila.
Obe strane su se složile da će Odbor za stabilizaciju i priduživanje nastaviti da igra važnu ulogu u obezbeđivanju kontinuiteta procesa stabilizacije i pridruživanja kao i pravilno sprovođenje obaveza predviđenih SSP-om, kao važan forum za ocenjivanje napretka u procesu pristupanja uopšte.