Početak realizacije projekta Evropske unije vrednog više od 14 miliona evra, čiji je cilj poboljšanje života izbeglica, interno raseljenih lica i povratnika na osnovu sporazuma o readmisiji, zvanično se obeležava danas u Pančevu. Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport podsetio je da je EU od 2003. dala 60 miliona evra za stambeno zbrinjavanje izbeglica. On je zajedno sa srpskim zvaničnicima i partnerima u projektu posetio kolektivni centar u Pančevu, a potom i lokaciju nove zgrade koja će biti izgrađena za smeštaj prisilnih migranata sredstvima iz fonda IPA 2012.

Početak realizacije projekta Evropske unije vrednog više od 14 miliona evra, čiji je cilj poboljšanje života izbeglica, interno raseljenih lica i povratnika na osnovu sporazuma o readmisiji, zvanično se obeležava danas u Pančevu. Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport podsetio je da je EU od 2003. dala 60 miliona evra za stambeno zbrinjavanje izbeglica. On je zajedno sa srpskim zvaničnicima i partnerima u projektu posetio kolektivni centar u Pančevu, a potom i lokaciju nove zgrade koja će biti izgrađena za smeštaj prisilnih migranata sredstvima iz fonda IPA 2012.

image(1)

Nakon obilaska poslednjeg kolektivnog centra i zgrade sa socijalnim stanovima za izbeglice i raseljena lica u Pančevu, ambasador Devenport rekao je da je ovo početak nove faze čiji konkretan rezultat treba da bude zatvaranje svih preostalih kolektivnih centara u Srbiji.

Devenport je, na ceremoniji poptpisivanja memoranduma o razumevanju za ostvarivanje projekta poboljšanja životnih uslova prisilnih migranata u opštini Pančevo, rekao da ovaj projekat nije osmišljen da bude početak ili kraj inicijativa kojima se obezbeđuju dugoročna rešenja za izbelice, raseljena lica i povratnike.

„Ovo je veliki izazov za sve nas zbog ogromnih napora koji će biti potrebni i mislim da ćemo samo istinskim timskim duhom doći do konkretnih rezultata koje želimo, a to su smanjenje siromaštva, bolja inkluzija, unapređenje kvaliteta života i veća ekonomska samostalnost prislinih migranata“, rekao je Devenport.

image

On je podsetio da je EU od 2003. dala oko 60 miliona evra za stambeno zbrinjavanje izbeglica.

Komesar za izbeglice i migracije Vladimir Cucić podsetio je da je od 200 kolektivnih centara u Vojvodini ostao samo još ovaj u Pančevu i dodao da je u centralnoj Srbiji ostalo 14 centara,  dok ih je na Kosovu devet.

Prvim delom projekta, za koji će ukupno biti izdvojeno 10,600,000 evra bespovratne pomoći,  predviđeno je obezbeđivanje rešenja za socijalno stanovanje za približno 2,000 korisnika koji su smešteni u kolektivnim centrima u Pančevu, Šapcu, Kragujevcu, Rači, Kladovu, Beloj Palanci, Bujanovcu, Vranju i Beogradu.

Projekat jednim delom predviđa i obezbeđivanje održivog povratka i pružanje pomoći interno raseljenim licima koji su odlučili da se vrate na Kosovo. Reč je o 200 porodica za čiji povratak je izdvojeno 2,400,000 evra bespovratne pomoći.

Za obezbeđivanje adekvatnih uslova za poboljšanje kvaliteta života i integraciju oko 450 izbeglica, interno raseljenih lica i povratnika biće izdvojeno 1,200,000 evra bespovratne pomoći. Opštine Arilje, Batočina, Bojnik, Kula, Ruma, Sombor, Topola, Vranje i Vrbas biće zadužene za sprovođenje ovog dela projekta.

image(3)

OSNOVNE INFORMACIJE O PROJEKTU

Podrška Evropske unije poboljšanju uslova života prisilnih migranata u Srbiji i zatvaranje kolektivnih centara je projekat koji finansira Evropska unija, a sprovodi Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji. Osnovni cilj projekta je da obezbedi uspešnu integraciju i adekvatne uslove za život prisilnim migrantima koji su odlučili da ostanu u Srbiji, kao i da obezbedi održivi povratak onima koji žele da se vrate na Kosovo[1]

Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije i Kancelarija za Kosovo i Metohiju prate sprovođenje projekta. Nadzorni odbor nadgleda sprovođenje projektnih aktivnosti i ostvarenje rezultata koje projekat treba da postigne. Članovi nadzornog odbora uključuju predstavnike: Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije, Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, Kancelariju za evropske integracije, Ministarstva Finansija – Jedinice za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava EU, kao i predstavnike ugovarača.

Krajnji korisnici ovog projekta su:

  • Izbeglice  – osobe kojima je garantovan status izbeglica u skladu sa Zakonom o izbeglicama (osobe koje su izbegle u Srbiju tokom oružanog sukoba u bivšim jugoslovenskim republikama 1990. godine
  • Interno raseljena lica – interno raseljena lica sa Kosova, koji se nalaze u procesu povratka i integracije
  • Povratnici – osobe koje su se vratile u Republiku Srbiju na osnovu sporazuma o readmisiji, i koje su u procesu reintegracije

OPIS PROJEKTA

Projekat je deo kontinuiranih inicijativa koje podrazumevaju nalaženje trajnih rešenja za izbeglice, interno raseljena lica i povratnike po osnovu sporazuma o readmisiji. Kao takav, projekat je u skladu sa važećom državnom politikom prema izbeglicama, interno raseljenim licima i povratnicima, i u potpunosti reflektuje suštinski princip – podršku integraciji prisilnih migranata koji su odabrali da ostanu u Srbiji, kao i onima koji su odlučili da se vrate na Kosovo. Iako nije osmišljen i dizajniran da bude početak niti kraj inicijativa putem kojih se obezbeđuju dugoročna rešenja za prisilne migrante, on predstavlja kraj u jednom smislu jer obezbeđuje zatvaranje kolektivnih centara kao mesta stanovanja izbeglica i raseljenih lica.

CILJEVI  i REZULTATI PROJEKTA

  • Podrška zatvaranju preostalih kolektivnih centara i unapređenju uslova života za oko 450 izbeglica, raseljenih lica i povratnika po osnovu sporazuma o readmisiji. Aktivnosti koje su planirane da podrže zatvaranje preostalih kolektivnih centara biće sprovedene od strane različitih institucija i organizacija uključenih u proces. Ove aktivnosti treba da dovedu do obezbeđivanja adekvatnih rešenja za socijalno stanovanje kao i drugih vidova pomoći prisilnim migrantima koji se trenutno nalaze u kolektivnim centrima.
  • Podrška održivom povratku na Kosovo za oko 200 porodica interno raseljenih koje žele da se vrate. Ostvarenjem ovog cilja biće obezbeđen održiv povratak osobama koje žele da se vrate u svoje domove na području Kosova. Održiv povratak će biti omogućen brojnim instrumentima koja garantuju osnovna ljudska prava. Ugovorne strane koje su zadužene za sprovođenje projekata za koje su dobili bespovratnu pomoć EU, su odgovorne da pruže podršku povratnicima u procesu povratka kao i da sprovedu sveobuhvatnu kampanju i obezbede osnovne pakete pomoći. Takođe, ugovorne strane su obavezne da pruže podršku povratnicima u rešavanju administrativnih pitanja, kao i da im obezbede bespovratnu finansijsku podršku za pokretanje sopstvenog biznisa u oblasti poljoprivredne proizvodnje.
  • Sprovođenje aktivnosti predviđenih Lokalnim akcionim planovima u odabranim  opštinama.Ovaj cilj predviđa rešavanje stambenih pitanja kroz aktivnosti kao što su: kupovina građevinskog materijala i opreme i dopremanje i instalacija montažnih kuća za interno raseljena lica i povratnike po osnovu sporazuma o readmisiji. Sve ciljne grupe će dobiti i bespovratnu finansijsku pomoć za pokretanje sopstvenog biznisa, u oblasti zanata i poljoprivredne proizvodnje, ali i pomoć koja će obezbediti bolju socijalnu inkluziju a koja podrazumeva mere kao što su: besplatna edukacija i podrška psihologa i socijalnih radnika za povratnike.

UTICAJ

Jedan od najvažnijih a ujedno i najtežih problema u oblasti adekvatnog rešavanja pitanja migracija u Republici Srbiji je jako veliki broj izbeglica, interno raseljenih lica i povratnika. U tom kontekstu, projekat ima za cilj da direktno utiče na rešavanje problema stanovanja i zapošljavanja ovih marginalizovanih grupa.

Pozitivni uticaj koji će ovaj projekat dugoročno ostvariti na ciljne grupe ogledaće se u sledećim rezultatima:

  • Smanjenju siromaštva među pripadnicima ciljnih grupa
  • Poboljšanju socijalne inkluzije marginalizovanih grupa
  • Obezbeđivanju stambenih rešenja za izbeglice, raseljena lica i povratnike (socijalno stanovanje)
  • Unapređenju kvaliteta života ciljnih grupa
  • Većoj ekonomskoj samostalnosti ciljnih grupa
  • Podršci u procesu integracije ili povratka  od strane lokalnih i državnih institucija

Projekat će imati direktan uticaj i na širu domaću populaciju i lokalnu zajednicu u smislu obezbeđivanja boljeg kvaliteta života ciljnih grupa. Takođe, imaće pozitivan uticaj i na budžet kroz smanjenje broja zahteva za novčanu socijalnu pomoć, ili kratkoročnu pomoć u gotovom novcu. Uopšteno govoreći  – projekat će doprineti  i obezbeđivanju osnovnih ljudskih prava.  Takođe – razvoj programa za pokretanje sopstvenog biznisa za ciljne grupe, uticaće pozitivno na lokalnu zajednicu u smislu pokretanja sličnih programa za domaću populaciju od strane lokalnih samouprava.

SPROVOĐENJE PROJEKTA

Projekat pokriva tri oblasti podeljene po specifičnim prioritetima:

OBLAST 1: obezbeđivanje rešenja za socijalno stanovanje za približno 2000 korisnika koji su smešteni u kolektivnim centrima u sledećim opštinama i gradovima: Pančevu, Šapcu, Kragujevcu, Rači, Kladovu, Beloj Palanci, Bujanovcu, Vranju i Beogradu;

  • Ugovorne strane zadužene za sprovođenje projekta: Danski savet za izbeglice, HELP – Hilfe zur Selbsthilfe (DE), Centar za unapređenje stanovanja socijalno ugroženih grupa (RS), UNHCR
  • Ukupan iznos bespovratne pomoći: 10.600.000 evra

OBLAST 2:  obezbeđivanje održivog povratka i pružanje pomoći interno raseljenim licima koji su odlučili da se vrate na Kosovo (200 porodica), planiranje i sprovođenje sveobuhvatne kampanje, kao i pružanje paketa pomoći povratnicima i podrške u administrativnim pitanjima. Ugovorne strane zadužene za sprovođenje projekta: Arbeiter Samariter Bund (DE), Danski savet za izbeglice

  • Ukupan iznos bespovratne pomoći: 2.400.000 evra

OBLAST 3: obezbeđivanje adekvatnih uslova za integraciju izbeglica, poboljšanje uslova za život interno raseljenih lica, i reintegracija povratnika (oko 450 interno raseljenih lica, izbeglica i povratnika)

  • Ugovorne strane zadužene za sprovođenje projekta: opštine  Arilje, Batočina, Bojnik, Kula, Ruma, Sombor, Topola, Vranje, Vrbas
  • Ukupan iznos bespovratne pomoći 1.200.000 evra

UKUPAN IZNOS DONACIJE EU ZA SVE TRI PROJEKTNE OBLASTI: 14.200.000 evra

Ukupno će biti finansirano 15 projekata (četiri u prvoj oblasti, dva u drugoj i devet u trećoj oblasti), a okvirni period sprovođenja projekta je između 12 i 24 meseca.


Tehničku pomoć za sprovođenje projektnih aktivnosti obezbeđuje konzorcijum koji čine španska kompanija EPTISA Servicios de Ingenieria S.L. (ES) i nemački CARE Deutschland-Luxemburg.

[1] Ovo označavanje ne dovodi u pitanje stavove o statusu i u skladu je sa SB UN 1244/1999 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova.