U Beogradu je predstavljen zajednički program Saveta Evrope i Evropske komisije ROMACTED: Promovisanje dobrog upravljanja i osnaživanja romske zajednice na lokalnom nivou.
Ovaj program usmeren je na izgradnju političke volje i održivih politika kroz angažovanje lokalnih vlasti u unapređenju demokratske javne uprave i osnaživanja romske zajednice.
Na otvaranju konferencije potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tima za praćenje sprovođenja Strategije Republike Srbije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja (2016-2025) Zorana Mihajlović je poručila da je veoma važno da ono što je do sada urađeno na nivou države, kao što je postavljanje određenih strategija i akcionih planova se realizuje na nivou lokalnih samouprava, te da je zadatak 11 lokalnih samouprava uključenih u ovaj program da pokažu i ostalim lokalnim samoupravama da je potrebno omogućiti Romima da mogu sami da se bore za svoja prava i interese.
Mihajlović je navela da je država uspostavila jasnu političku volju u prethodnom periodu da se bavi pitanjem Roma i rekla da su svi građani i građanke Srbije, te da svi treba da žive pristojno i održivo.
„Hoćemo da svi imaju ista prava, ne samo proklamovano i zakonski, nego da to bude i u praksi. Postoji dosta nejednakosti i puno problema, zato je naš zadatak da se sa tim izborimo“, rekla je Mihajlović i dodala da je važna i veza između države, Koordinaciong tela i jedinica lokalne samouprave, bez čega nema napretka ni u jednoj oblasti.
Podsetila je da je država u prethodnom periodu postavila određene okvire za inkluziju Roma, ne samo primenom zakona, već je opredelila i finansijska sredstva za to.
Dodala je, međutim, da postoje stvari koje još nisu urađene i navela da će to biti obavljeno u narednom periodu uz pomoć Saveta Evrope.
„Pozivam vas da još više iskoriste i državu i Koordinaciono telo i da zajednički što više uradimo kako bi Romi mogli samostalno da iskazuju svoje interese i bore se za svoja prava“, rekla je Mihajlovićeva obraćajući se okupljenim predstavnicima 11 lokalnih samouprava.
Šef Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu Tim Kartrajt rekao je da je ovaj projekat veoma važan, jer potstiče dobro upravljanje na lokalnom nivou U okviru evropskih zajednica.
„Projekat je veoma važan i zato što uključuje ne samo pripadnike romske zajednice, već i predstavnike 11 lokalnih samouprava sa kojima će sarađivati na sprovođenju pilot projekta“, rekao je Kartrajt.
Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Mateja Norčič Štamcar rekao je da su Romi najveća etnička manjina u Evropi, ali da su i dalje najviše diskrimisani i marginalizovani.
„Oni su u većem riziku od siromaštva i socijalne isključenosti od ostalih Evropljana. Važnost ove teme je sve veća članicama EU fokus je na primeni okvira strategija za inkluziju Roma do 2020 godine, ali u Briselu se već razgovara i prioritetima za kasniji period“, rekla je Štamcar.
Ona je navela da je pitanje socijalnog uključivanja Roma od posebne važnosti za pristupanje Srbije EU i dodala da EU pomaže Srbiji po tom pitanju i finansijski, te da je trenutno 11,4 miliona evra namenjeno projektima inkluzije Roma, ali da planiraju da ulože još 20 miliona evra.
Grad Niš primer je dobrog upravljanja koje doprinosi osnaživanju romske zajednice. U izgradnju stanova za 110 romskih porodica, koji treba da budu završeni za godinu dana, uključeni su i sami Romi, informisao je prisutne gradonačelnik Niša Darko Bulatović.
Zadatak lokalnih samouprava, koje su se priključile regionalnom programu, jeste da pokažu i ostalim lokalnim samoupravama kako se stvaraju uslovi da Romi sami ostvaruju svoja prava.
„Nacionalni savet Roma smatra da intenzivnija saradnja lokalne vlasti i lokalne romske zajednce predstavlja temelj za suštinu uspostavljanja pune ravnopravnosti integracije za pripadnike romske nacionalnosti“, smatra predsednik Nacionalnog saveta Roma Tefik Ramadanović.
Nakon otvaranja konferencije potpisan je Protokol saradnje između Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, 11 lokalnih samouprava – Kragujevac, Niš, Odžaci, Kostolac, Prokuplje, Smederevo, Subotica, Vranje, Vrnjačka Banja, Zaječar i Zvezdara i Saveta Evrope.