U okviru projekta Inkluzija dece sa teškoćama u razvoju, uključujući i romsku decu, koji finansira Evropska uinija a realizuje Asocijacija FAMILIA, završen je još jedan ciklus obuke predstavnika socijalne zaštite u inter-resornim komisijama i napravljena publikacija DECA SA TEŠKOĆAMA – preporuke za procenu i podršku.
„Ovaj projekat odnosi se na jednu od najranjivijih grupa koje postoje u jednom društvu: decu sa teškoćama u razvoju i romsku decu. Očigledno je da će, ukoliko ne dobiju pomoć sa strane, ova deca imati nejednake i ograničene mogućnosti u životu, u velikoj meri zbog isključenja iz društva,“ rekla je Jolanda San Hose, šef sektora operacija Delegacije EU u Srbiji, obraćajući se učesnicima Konferencije održane povodom završetka ciklusa obuke i promocije pubilkacije DECA SA TEŠKOĆAMA – preporuke za procenu i podršku.
EU je finansirala 94% troškova ovog projekta, odnosno 47,800 evra.
„Naša je dužnost da trošimo na poboljšanje situacije dece iz ranjivih grupa. Osim toga, bilo koji fond dat deci trebalo bi da bude shvaćen kao investicija u budućnost celog društva. To će doprineti boljem, humanijem okruženju za sve, bez diskriminacije, isključivanja i siromaštva“, rekla je Jolanda San Hose.
Za primenu standardizovanog instrumenta za procenu potreba dece sa teškoćama i njihovih porodica ROD (Roditelj-Okruženje-Dete) od 2010. godine obučeno je 300 profesionalaca iz oblasti socijalne zaštite. Među njima su predstavnici socijalne zaštite u svim interresornim komisijama, savetnici za hraniteljstvo u četiri od pet centara za porodični smeštaj i usvojenje, stručni radnici brojnih centara za socijalni rad, kao i dnevnih boravaka i udruženja za decu sa smetnjama.
Gotovo da nema centra za socijalni rad u Srbiji u kojem bar jedan stručni radnik nije licenciran za primenu ROD metodologije koju je FAMILIA razvila uz finansijsku podrđku Evropske unije i u saradnji sa UNICEF-om i Ministarstvom rada, zapošljavanja i socijalne politike. Predviđeno je da primena instrumenta procene unapredi praksu socijalne zaštite u Srbiji.
Deca sa smetnjama, uključujući i onu sa teškoćama u emocionalnom razvoju i ponašanju i deca iz marginalizovanih grupa, poput dece Roma, iziskuju podršku u svakoj fazi razvoja i uključivanja kako u obrazovni sistem, tako i zajednicu u celini. Prvi korak u tom procesu jeste procena njihovih potreba na osnovu koje će se definisati i sprovoditi podrška. ROD metodologija je nastala sa ciljem da se standardizuje procena potreba dece (bilo da žive u biološkim, hraniteljskim ili usvojiteljskim porodicama) od strane centara za socijalni rad, a vremenom se to proširilo na interresorne komisije i druge pružaoce usluga u socijalnoj zaštiti.