Predstavnici Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine i 32 poljoprivredne zadruge i udruženja iz jugoistočne i jugozapadne Srbije boravili su u trodnevnoj studijskoj poseti Francuskoj uz podršku Evropske unije (EU) i Vlade Švajcarske preko razvojnog programa Evropski PROGRES.

U Parizu su se naši poljoprivrednici i predstavnici Ministarstva sastali sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede Francuske i informisali se o tome kako ministarstvo podstiče proljoprivrednike u Francuskoj da se udružuju, komercijalno ih povezuje i ohrabruje da uvode nove agrotehničke mere.

Praktičnu primenu ovakvog načina organizovanja poljoprivredne proizvodnje imali su priliku da vide boraveći u Bordou gde su sa kolegama iz zemlje članice EU razmenili iskustva o najboljim modelima poljoprivrednog udruživanja.

„Videli smo primere dobrih praksi modernog udruživanja poljoprivrednika kroz sistem zadruga  i udruženja putem kojih  poljoprivrednici mogu da ostvare koristi kada je reč o proizvodnji i plasmanu proizvoda na tržiste, ali i kroz razne vrste podsticaja koje dobijaju od države”, rekao je Branislav Veljković iz Odeljenje za ruralni razvoj Ministarstva poljoprivrede I zaštite životne sredine.

poljoprivrednici-2

U Bordou su poljoprivrednici sa jugoistoka i jugozapada Srbije posetili Nacionalni savez zadruga koji se bavi iznajmljivanjem mehanizacije svojim članovima, i to bez profita sa ostvarenim dobitima koje su namenjene isključivo servisiranju mašina. Takođe obišli su srednju poljoprivrednu školu „Etien Resta“ (Etienne Restat) nadomak Bordoa koja pored obrazovanja za mlade od 15-18 godina, pruža i odraslima mogućnost da uče o novim tehnikama i tehnologijama koje se primenjuju u poljoprivredi.

Poljoprivrednici su bili posebno zainteresovani da vide kako je u Francuskoj organizovana organska proizvodnja, te su tako posetili Interbio, organizaciju koja okuplja 2.590 poljoprivrednih proizvođača hrane, od kojih se 70 posto bavi organskom proizvodnjom, a ostvaren godišnji promet iznosi 605 miliona evra.

Za Dušana Miladinovića, direktora zadruge „Oblačinska višnja“ iz Merošine poseta Francuskoj je od velike koristi jer članovi zadruge planiraju da pređu na organsku proizvodnju.

„Za nas je najzanimljivija bila poseta organskom voćnjaku šljiva, gde smo videli jednostavan način đubrenja voćnjaka sa biljnim kulturama koje hrane zemlju azotom kao i posebno postavljene košnice za oprašivanje, a imali smo priliku da obiđemo i sušaru, vrlo sličnu onoj kakvu mi želimo za sušenje višanja u Merošini,” rekao je Dušan Miladinović.

„Evropska unija i Vlada Švajcarske su podržale ovu aktivnost koja je osmišljena tako da odgovori na ključne potrebe identifikovane među poljoprivrednim proizvođačima, a to su specijalizacija primarne proizvodnje, skladištenje proizvoda, bolja organizacija rada i poboljšan pristup tržištu”, rekao je Bojan Marčić programski saradnik u sektoru za konkurentnost Evropskog PROGRESa.

poljoprivrednici-3

Ova grupa poljoprivrednika iz 34 opštine koje su uključene u realizaciju Evropskog PROGRESa odabrana je na osnovu prve faze poziva za podršku poljoprivrednim proizvođačkim grupama za koju su EU i Vlada Švajcarske obezbedile 80.000 evra za jačanje njihovih kapaciteta. Pored ovog studijskog putovanja, oni su pohađajući obuke imali priliku da unaprede svoje znanje u rukovođenju zadrugama i udruženjima, finansijama i marketingu, a posebna radionica je bila posvećena predstavljanju programa pretpristupne pomoći za poljoprivredu i ruralni razvoj – IPARD.

Aktivnosti Evropskog PROGRESa, programa koji doprinosi održivom razvoju južne i jugozapadne Srbije, Evropska unija i Vlada Švajcarske podržava sa ukupno 24,46 miliona evra. Program ima za cilj da ojača lokalnu administraciju, stvori povoljnije okruženje za razvoj infrastrukture i privrede kao i poboljšanje sprovođenja politika u oblasti socijalne inkluzije. Aktivnosti na terenu sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS).

Opštine obuhvaćene programom – Novi Pazar, Ivanjica, Nova Varoš, Priboj, Prijepolje, Raška, Sjenica i Tutin na jugozapadu Srbije, kao i Prokuplje, Blace, Žitorađa, Kuršumlija, Leskovac, Bojnik, Vlasotince, Lebane, Medveđa, Crna Trava, Vranje, Bosilegrad, Bujanovac, Vladičin Han, Preševo, Surdulica, Trgovište, Brus, Aleksinac, Gadžin Han, Doljevac, Merošina, Svrljig, Babušnica, Bela Palanka i Knjaževac na jugoistoku zemlje.