U okviru akcije „Evropa otvoreno“ Delegacija Evropske unije i EU Info Centar, u saradnji sa Političko-ekonomskim odeljenjem Ambasade Republike Poljske u Beogradu i Privrednom komorom Srbije, organizovali su skup „Poljska iskustva u procesu integracije sa EU u oblasti poljoprivrede“.
Prisutni su bili u prilici da se upoznaju sa iskustvima Poljske u korišćenju EU fondova za poljoprivredu i ruralni razvoj, direktnim plaćanjima i sistemom bezbednosti hrane u ovoj državi članici EU.
Potpredsednik Privredne komore Srbije Miroslav Miletić istakao je da je Poljska jedna od retkih država koja je u potpunosti iskoristila sredstva EU za pristupne fondove za poljoprivredu i ruralni razvoj pa ovaj skup predstavlja priliku da se dobiju saznanja iz prve ruke.
„Bezbednost hrane je jedan od imperativa poljoprivredne politike pa ova tema ima za cilj da sektor poljoprivrede u Srbiji sazna kako može unaprediti ovaj sistem u našoj zemlji. Agrar Srbije u procesu pristupanja EU na putu je izgradnje svojih tržišnih mehanizama i stabilne agrarne politike“, rekao
je Miletić i zaključio da se s pravom može oćekivati da i u Srbiji bude prisutan isti princip.
Zofja Šalčik, državna podsekretarka u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja Republike Poljske, opisala je njihovo iskustvo u ovoj oblasti rečima Ive Andrića: „Ono što ne boli, nije živo“.
„Period u kojem ste sada vi, kod nas se dešavao od 1998. do 2004. godine. Kao i najveći broj država kandidata, najveće probleme smo imali upravo u oblasti poljoprivrede. Ovaj period je bio ispunjen radom i sumnjama, naročito od strane pojedinačnih poljoprivrednika. Međutim, na kraju su svi prihvatili promene pa je poljsko selo postiglo ogromne uspehe u ovoj oblasti, istakla je Zofja Šalčik.
Kao jedan od najvećih problema na ovom putu, ona je izdvojila strah gra|ana od EU u pristupnom periodu, zbog nepoznavanja njenih principa i funkcionisanja. Zbog toga su, prema njenim rečima, u svakom poljskom selu, lideri oblasti i zaposleni u državnim institucijama edukovali građane kako bi bolje razumeli mogućnosti koje su pred njima.
Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Republike Srbije Zoran Rajić jučerašnji skup je okarakterisao kao priliku da, pored upoznavanja sa njihovim iskustvima, predstavnike Poljske upoznamo sa našim procesom. Kako je naveo, Ministarstvo je svesno šta se nalazi pred njima, ali se ne plaše izazova i napomenuo da se u narednom periodu očekuje pristup
IPRAD II programu.
Majkl Bulen, menadžer Sektora za poljoprivredu i ruralni razvoj Delegacije EU u Beogradu, istakao je da je Srbija već uložila velike napore na ovom putu, ali i pozvao na strpljenje jer se nalazimo u ranoj fazi. Prema njegovom mišljenju, savetodavna uloga Privredne komore Srbije je veoma važna, ali ona mora biti još aktivnija kada program bude zaživeo.
(Danas)