Srbija se kreće ka važnoj fazi u procesu integracija u Evropsku uniju i njen parlament biće pred posebno teškim zadatkom vezanim za usklađivanje zakonodavstva sa propisima EU, što će za Skupštinu Srbije biti veliki teret, te je jačanje njenih kapaciteta izuzetno važno, rekao je Oskar Benedikt, zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji na završnoj konferenciji tvining projekta „Jačanje kapaciteta Skupštine Srbije u procesu EU integracija“ koji je ocenio kao „veoma uspešan“.
„Ne samo da su srpski i grčki parlament mnogo sarađivali tokom ovog projekta, već je i mnogo tvining institucija bilo uključeno iz Engleske, Nemačke, Slovenije, Bugarske, Mađarske… što je veliki broj zemalja koje su se odazvale“, rekao je Benedikt.
Eksperti iz 10 zemalja učestovali su u projektu koji je trajao prethodna 22 meseca, sprovodio ga je grčki parlament a EU finasirala sa 1.5 miliona evra.
Rezultati projekta su u formi preporuka parlamentu a tiču se infrastrukture, kapaciteta parlamenta, parlamentarne kontrole, većeg broja javnih slušanja i ograničavanja hitnih procedura, dodao je Benedikt.
Prema njegovim rečima, predstojeći period biće izazov za parlament i njegovo dalje jačanje će biti od izuzetnog značaja, zbog čega je EU spremna da nastavi da podržava projekte vezane za osnaženje uloge Skupštine u pristupnom procesu.
Predsednik Skupštine Grčke, Evangelos Meimarakis, rekao je da je tokom projekta 100 eksperata iz raznih zemalja EU posetilo Beograd, a da je parlament njegove zemlje „poslao neke od svojih najboljih kadrova sa iskustvom parlamentarne prakse“.
Iskustvo sa ovog projekta obostrano je korisno, „uspostavljene su snažne veze između ljudi u dva parlamenta“, rekao je Meimarakis i dodao da podrška grčkih parlamentaraca srpskim kolegama neće prestati završetkom projekta, već će se nastaviti u budućnosti.
On je posebno istakao značaj parlamentarne diplomatije koja je, kako je rekao, izuzetno važna u ovom periodu pristupnihpregovora.
„Ne nipodaštavam ulogu ministara i ambasadora, ali mi parlamentarci možemo mnogo opuštenije da razgovaramo i izvršimo pritisak na naše vlade da rade u smeru koji mi mislimo da je dobar“, pa i kad je reč o napretku neke zemlje u procesu integracija, rekao je Meimarakis.
Završnu konferenciju možete pogledati ovde